nbsp; nbsp;
 1998 SA ORIENTEERING CHAMPIONSHIPS

RESULTS





M10 M12 M14M16M18M20M21M35M40M45M50M55M60M65M70

W10  W12 W14W16 W20 W21 W35W40W45W50W55W60W65 W70


M10, Course 17, 2.5km 
1. Kreminski Adam WA.S 21.42
2. Harris Matthew TT.S 24.27
3. Harris Mark OH.S 26.28
4. Clark Toby WA.S 27.15

gold badge cutoff
5. Bartram-Bird AlaxanderWA.S 30.00
6. Hazell Henry TT.S 33.10
silver badge cutoff

7. Bartram-Bird James WA.S 40.05

bronze badge cutoff 
8. Harris Samuel TT.S 57.10


M12A, Course 16, 3.3km
1. Uppill Simon OH.S 23.03
2. Merchant Brett TJ.S 25.04
3. Nicholson Jason YA.S 27.52
gold badge cutoff

4. Dose Wesley TT.S 30.14
5. Atkins Ross WA.S 31.48
silver badge cutoff
6. McGinley William WA.S 41.01

bronze badge cutoff

7. Kreminski Michael WA.S 53.00
8. Jackson Andrew TT.S 54.58


M12B, Course 17, 2.5km
 
bronze badge cutoff
1. Jackson Scott TT.S 37.47

M14A, Course 12, 5.9km
1. Hallett Lachlan YA.S 43.03
2. Merchant Troy TJ.S 53.22
3. Brownridge David BG.V 54.01
gold badge cutoff

4. Williams Gareth TJ.S 61.49
5. Ashforth Michael WA.S 65.40
6. Frank Alexander TT.S 67.02
7. Morcom Simon TJ.S 71.53

silver badge cutoff
8. Medlin Brad SB.S 86.55
9. Loye Nicholas OH.S 89.11
bronze badge cutoff

M14B, Course 16, 3.3km

1. Reni Christian OH.S 28.22
2. Brown Scott TJ.S 41.39

bronze badge cutoff
3. Jackson Paul TT.S 76.45

4. Capp Joshua TJ.S 84.42

M16A, Course 5, 7.4km
1. Rattray Kerrin OH.S 50.13
2. Jackson Adrian NE.V 54.11
3. O'Brien Aidan BG.V 57.00
4. Hillyard Tyson TJ.S 62.50

5. Davill Christoper TJ.S 63.22
gold badge cutoff

6. Clark Miguel WA.S 67.22


silver badge cutoff
7. Williams Nick TJ.S 94.18
   bronze badge cutoff
8. Brown Greg TJ.S 112.36

M18A, Course 3, 9.3km
1. Potter Jamie TT.S 54.08
2. Brickhill-Jones David EV.T 57.53
gold badge cutoff

3. Burbidge Chad TT.S 72.46
4. Clark Michael TT.S 74.22
5. Nieuwenhoven John TT.S 78.47

6. Keatley Grant TT.S 81.58
  silver badge cutoff

M20A, Course 2, 11.8km
1. Hillyard Karl TJ.S 122.59
gold badge cutoff

2. Lawson Damien LI.S 170.48
silver badge cutoff

M21A, Course 1, 15.0km
1. Smith Reuben TT.S 79.53
2. Russell Jim BG.V 84.41
3. Trewin Blair YV.V 84.43

4. Arthur Bruce TT.S 89.28
5. Jones Andrew BG.V 89.40
6. Barnett Kym YA.S 101.28

  gold badge cutoff
7 Dawson Damian TT.S 111.32
  silver badge cutoff

M21AS, Course 3, 9.3km 
1. Morcom Greg TJ.S 66.52
   silver badge cutoff

2. Galliford Tony OH.S 95.43
   bronze badge cutoff

3. Kriesl Robert SE.S 106.57

M35-44AS, Course 5, 7.4km

1. Hicks Steve SE.S 58.13
2. Williams Steve TJ.S 71.12

  silver badge cutoff
3. Brownridge Charles BG.V 79.25

4. O'Brien Keith BG.V 99.06
  bronze badge cutoff

M35-44B, Course 14, 4.2km

1. Harris Eric TT.S 57.55   bronze badge cutoff

M35A, Course 2, 11.8km

1. McComb Peter OH.S 78.26
2. Simmons David WA.S 83.21
3. Cooper Steve YA.S 91.13
4. Dose Stephen TT.S 100.01

gold badge cutoff

5. Hazell Phil TT.S 107.52
6. Simmons Chris WA.S 113.07


silver badge cutoff
7. Nicholson Dave YA.S 129.07
8. Scott Andre TT.S 132.29
bronze badge cutoff

M40A, Course 3, 9.3km

1. McComb Andrew OH.S 60.26
2. Taylor Peter YA.S 74.46
3. Medlin Dave SB.S 81.27
  gold badge cutoff

4. Velatis Gerry YA.S 90.10
5. Carter Lewis TJ.S 90.44
6. Winn Ian OH.S 97.26
  silver badge cutoff

8. Capp Simon TJ.S 102.47

  bronze badge cutoff
Jackson Gary TT.S DNF


M45+AS, Course 10, 5.6km

1. Harris Garry TJ.S 50.49
2. Dodd Colin OH.S 66.09
3. Poole Dave TT.S 69.44

silver badge cutoff
4. Tonkin Graeme SB.S 72.54
5. Lawson Michael LI.S 81.25

  bronze badge cutoff

Rattray Bob OH.S DNF


M45+B, Course 15, 4.2km

bronze badge cutoff   1 Nieuwenhoven Maarten TT.S 54.11

M45A, Course 4, 8.4km

1. Loye Vincent OH.S 68.31
2. Merchant Lee TJ.S 69.17
3. Jackson Peter NE.V 71.31
4. Davill Phil TJ.S 76.26
5. Schofield Chris TT.S 77.53
6. Uppill Adrian OH.S 84.07

7. Stoeckel Phil WA.S 86.38
  gold badge cutoff

8. Bennett Dean OH.S 92.20
9. Bullock Tom WA.S 93.45
10.Skehan Paul TJ.S 98.12


  silver badge cutoff

11. Brown Chris TJ.S 107.58
12. Potter Greg TT.S 107.58
13. Clark Peter TT.S 114.56
  bronze badge cutoff


M50A, Course 6, 7.6km

1. Smith Robert TT.S 49.08
2. Radford Tony TT.S 49.50
3. Privett Leigh AW.V 51.16
4. Tucker Rob YA.S 52.21
5. Hill Bevan OH.S 53.34
6. Sheldon Ray YV.V 56.45
7. Mayer Peter YA.S 56.49
8. Arthur Clive TT.S 58.41

9. McCrae Barry YV.V 60.16
  gold badge cutoff
10. Tilbrook David OH.S 74.11
11. Dawson Ross TT.S 74.45
  silver badge cutoff
12. Morcom Trevor TJ.S 75.16
13. McMurray Doug YA.S 77.42
14. Ettridge Gary LI.S 78.31

15. Bice Richard EU.V 83.43
16. Hillyard Rob TJ.S 88.13
17. Thompson Ken SB.S 92.36
18. Walter David LI.S 97.00
  bronze badge cutoff
19. Murphy Kevin TT.S 101.46
20. Craig Adrain TJ.S 105.11
21. Post Henry BK.V 111.37

M55A, Course 8, 6.2km

1. Fortune Graham RR.A 45.29
2. Erbacher David UG.Q 49.59
3. Northcote Robert TT.S 52.46
4. Rathjen Jim WA.S 59.31
5. Hall John TT.S 60.01 
  gold badge cutoff

6. Williams John TJ.S 61.47


7. Brooks Bob WA.S 62.16
8. Searle Peter BG.V 64.02
9. Maloney Kevin NE.V 67.54
10. Hollamby Gil TT.S 69.36
11. Kreminski Peter WA.S 70.37
  silver badge cutoff

12. Smith John TT.S 75.40


13. McAvaney Lyle LI.S 76.34
14. Thomas Lindsay TK.V 77.22
15. Harding Ian YA.S 83.09
16. Tomas Frank WA.S 89.13
17. Vigar Kevin LI.S 95.50
  bronze badge cutoff
18. Lane Stuart OH.S 108.34
19. Hicks Michael TT.S 133.02

M60A, Course 10, 5.6km

1. Read Max UG.Q 43.07
2. Hassall Ian KO.N 49.11
3. Reeves George TT.S 53.47
4. Young Murray SB.S 56.41

5. Cutten Peter WA.S 57.36
  gold badge cutoff
7. Shephard Jamie WA.S 61.50
8. Sampson Barry YV.V 62.20

silver badge cutoff
10. Andersen Allan WA.S 79.05
  bronze badge cutoff

M65A, Course 10, 5.6km

1. Howitt Gordon UG.Q 47.12
  gold badge cutoff
2. Larsson Ron TT.S 59.22

3. Cadman Graeme YV.V 61.48
  silver badge cutoff
4. Norwood Tom EU.V 87.44

  bronze badge cutoff

5. Schinck Max NE.V 124.12


M70A, Course 11, 4.0km

1. Catchpoole Bill YA.S 56.37
2. Fairclough Lance OH.S 58.13

gold badge cutoff
3. Spurling Milton TT.S 75.57

silver badge cutoff
4. Bierton Roy OH.S 85.05

M75A, Course 11, 4.0km

1. Adrian Paul NE.V 52.20   gold badge cutoff

W10, Course 17, 2.5km

1. Clark Cassie WA.S 23.17
2. Nicholson Shannon YA.S 26.57

gold and silver badge cutoff
4. Stoeckel Lisa WA.S 43.20 

bronze badge cutoff

W12A, Course 16, 3.3km

1. Skehan Hanna TJ.S 29.52   2. Jackson Melinda NE.V 33.48 gold badge cutoff

W14A, Course 14, 4.2km

1. Hallett Zebedy YA.S 50.10
2. Dose Katie TT.S 51.54

3. Harris Belinda OH.S 55.34
  gold and silver badge cutoff

4. Willmore Kay TT.S 85.02
  bronze badge cutoff

W16A, Course 9, 5.6km

1. Radford Zoe TT.S 46.32
2. Loye Catherine OH.S 54.35
3. Francis Naomi TT.S 56.01

4. Ashforth Lexie WA.S 60.23
gold badge cutoff
5. Radford Kate TT.S 71.17

6. Williams Emma TJ.S 75.21

silver badge cutoff


W16B, Course 14, 4.2km

1. Tonkin Clee SB.S 71.39   bronze badge cutoff

W20A, Course 5, 7.4km

1. Schofield Libby TT.S 59.33
2. Jenkins Anna LO.W 74.05

gold badge cutoff
3. Davill Claire TJ.S 78.22

silver badge cutoff

W21A, Course 4, 8.4km

1. Tomas Amber WA.S 69.19
2. Casanova Jenny WA.S 72.53
3. Casanova Susanne WA.S 75.14

gold badge cutoff
4. Hill Kim OH.S 102.29
silver badge cutoff

5. Bevelander Cheryl TJ.S 117.10
bronze badge cutoff
Chamalaun Toshika OH.S DNF

W21AS, Course 7, 6.2km

1. Schofield Julie TT.S 59.36
silver badge cutoff

2. Kullmann Anne YV.V 80.43
3. Aylen Karen YV.V 91.50

bronze badge cutoff

W21B, Course 13, 4.4km

bronze badge cutoff

1. Sparham Rita TT.S 75.32
2. Morcom Fiona TJ.S 94.25

W35-44AS, Course 9, 5.6km

1. Janezic Karin WA.S 69.11
silver badge cutoff

2. Nicholson Ruth YA.S 102.42
bronze badge cutoff

W35-44B, Course 14, 4.2km

1. Sparham Diana TT.S 53.54   2. Harris Denise OH.S 65.10 bronze badge cutoff

W35A, Course 5, 7.4km

1. Jackson Carolyn NE.V 53.35
gold and silver badge cutoff

2. Semple Deb TJ.S 81.53
3. Hall Wendy OH.S 84.48

4. Morcom Margaret TJ.S 92.49
bronze badge cutoff

W40A, Course 7, 6.2km

1. Williams Anthea TJ.S 53.06
2. Uppill Robin OH.S 55.22
gold and silver badge cutoff

3. Bourne Margaret OH.S 94.55
bronze badge cutoff

4. Venhoek Jeanette TT.S 117.33
5. Hawkes Janet OH.S 118.45

W45+AS, Course 11, 4.0km

1. Hart Sue EU.V 49.40
silver badge cutoff
2. Hillyard Jan TJ.S 58.15

3. McCrae Barbara YV.V 58.35
bronze badge cutoff

4. Pahor Fi TT.S 71.36
5. Kennedy Jenny TT.S 86.20

W45+B, Course 15, 4.2km

1. Hassall Libby KO.N 53.12
2. Sheldon Jackie YV.V 59.50
bronze badge cutoff

3. Bament Sue OH.S 72.39
4. Merchant Sue TJ.S 99.22

5. Lane Muriel OH.S 107.21
6. Clark Jan TT.S 117.37

W45A, Course 7, 6.2km

1. Brown Robyn TJ.S 52.18
2. Davill Janet TJ.S 60.16
3. Radford Alison TT.S 63.46

gold badge cutoff
5. Colls Sheila YV.V 73.10

silver and bronze badge cutoff
7. Lane Barbara YA.S 116.27

W50A, Course 10, 5.6km

1. Bice Heather EU.V 54.38
2. Liley Kathy YV.V 56.00
3. Read Heidi UG.Q 60.55
gold badge cutoff

4. Searle Dianne BG.V 69.41
5. McAvaney Peg LI.S 74.43
6. Schofield Ros TT.S 78.48
silver badge cutoff

7. Hill Dianne OH.S 86.48
8. Nolan Ann TJ.S 89.23
bronze badge cutoff

W55A, Course 10, 6.6km

1. Fortune Kate RR.A 51.38
2. Palmer Irene YA.S 66.39
3. Millard Susan TT.S 67.11

 gold badge cutoff
5. Northcote Margaret TT.S 85.28
6. Smith Helen TT.S 87.54

 silver badge cutoff
8. Thomas Jan TK.V 93.40
bronze badge cutoff

W60A, Course 11, 4.0km

1. Adrian Dorothy NE.V 62.30
2. King Gill V 75.19

3. Cutten Robyn WA.S 78.00
gold, silver and bronze badge cutoff

4. Wood Jean TT.S 139.26

W65A, Course 11, 4.0km

1. Fairclough Patricia OH.S 80.08
2. Norwood Lesley EU.V 85.44

 gold badge cutoff
4. Howitt Cath UG.Q 113.05

 silver badge cutoff

W70A, Course 11, 4.0km

1. Harris Rae WA.S 91.44
 gold and silver badge cutoff

2. Schinck Doreen NE.V 140.36
 bronze badge cutoff
nbsp;
</body>nbsp; </body>nbsp;