Orienteering Results for Belair Event
 5 August 2001

Two years ago, I wrote (22.8.99):

"On another perfect sunny winter's day, the numbers were somewhat reduced from the usual high numbers at this popular locality probably due to ‘Showdown 6’. Some found this disappointing, but for those who dislike football, and for anyone typing up copious orienteering results, it was a plus!"

Well, not so this time! On a less than perfect day (although the weather improved dramatically as the day progressed), the numbers were back to their usual high numbers (approximately 180) at this popular locality in spite of ‘Showdown 10’! A lot of the credit for this could well be due to the strong pre-publicity by organiser and course setter Ian Winn of the fact that he had increased the attractiveness of this well-known area by starting most courses at the far north-eastern end of the map, such that many would get to see "new" areas, and there was of course the great appeal of far more downhill progress than uphill! The use of a community bus to ferry people to the distant start worked well, and many orienteers thanked the organisers for this bus. Thanks indeed, Ian, for your inventive and substantial efforts, and thanks of course to the wide range of OHOC volunteers on the day.

Colin Dodd
 
 

COURSE 1 VERY EASY 1.7 km 55 m climb 12 markers
1. Nadia Velaitis YA 15.13
2. Michael Rathjen -- 15.36
 3 Samuel Rouse YA 18.12
4. Brittany/Elyse Haussen (and dad!) OH 18.30
5. Benjamin Lee TJ 19.06
6. Lauren Valladares YA 21.50
7. Graham Thomas -- 23.48
8. Julia Valladares YA 24.05
9. Emma/Margaret Woodroofe -- 24.40
10. Riordan Dose TT 26.12
11. Georgie Simmons WA 27.50
12. Keira Jenkins YA 30.27
13. Lydia Oakey-Neate/Stevy Davenport-Handley  YA 31.26 
14. Will Eather -- 34.50
15. Renee Reynolds -- 38.30
16. Keira Simmons WA 39.52
17. Jasmine Bevelander TJ 46.54
18. Liana Crebbin YA 47.24
19. Rosemary Dolan -- 47.58
20. Sarah Rathjen -- 66.58
21. Wolfgang Schabrun -- N-C

COURSE 2 EASY 2.3 km 85 m climb
1. Thomas Fotheringham YA 20.25
2. Rory McComb OH 21.25
3. Brian Brown -- 23.57
4. Lisa Stoeckel WA 24.00
5. Jessica Sloan -- 25.48
6. Aylisha Wharrom -- 27.10
7. Amanda/Elizabeth Luker -- 27.58
8. Alex Rogerson WA 28.34
9. David Howard -- 30.46
10. Laura Bell -- 31.40
11. Marie Halls -- 33.12
12. Luke Wallace TT 34.00
13. Jennifer Upton + family -- 34.12
14. Marissa Lee TJ 34.18
 15 Carel Such OH 34.18
16. Caitlin Shem -- 34.20
17. Mel Allen TT 35.20
18. Sophie Wells -- 37.33
19. Karen Tulloch -- 37.44
20. Nadia Palnok -- 39.02
21. "Shannon and Will" YA 39.24
22. Tara Shem -- 40.24
 23 Phil Bouni -- 42.22
 24 Michael Hussey -- 43.50
 25 Cameron Wells -- 45.50
 26 Tom Dose TT 46.09
 27 Tim McCrea TJ 47.04
 28 Davill family -- 49.02
 29 Michael Rathjen -- 49.49
 30 Stevy Davenport-Handley YA 49.54
 31 Sophie Rogerson-Tom Dolan WA 53.00
 32 Victoria Halls -- 58.42
 33 Frances McCaffrey -- 76.00
 34 Ryan Muldrew -- 83.20

COURSE 3 MODERATE 3.3 km 90 m climb 8 markers
1. Leigh Haussen OH 33.45
2. Tristan Lee TJ 41.35
3. Joy Rathjen -- 43.00
4. Zita/Evelyn Sankauskas OH 45.35
5. Robert Hembrow OH 47.30
6. Marjo Baan TT 52.40
7. Andrew Murphy/Angela Longdon -- 58.56
8. John Such OH 60.40
9. Nicole Davill -- 64.20
10. Andrew Lean -- 65.54
11. Ashley Halls -- 68.32
12. Benjamin Cresp -- 73.54
13. Stefanie Tiggemann/Emily Metcalfe -- 74.40
14. Harry Waugh -- 94.04
15. Ben Rense YA 95.50
16. Julie Crebbin YA 100.30
17. Jill Rice -- 100.40

COURSE 4 MODERATE 3.5 km 85 m climb 6 markers
1. Peter Clark WA 42.41
2. Max Sankauskas OH 47.26
3. Thomas Frank TT 52.32
4. Trystan Bennett TT 61.38
5. Maarten Nieuwenhoven TT 64.48
6. Sue Bament OH 71.17
7. Amie Verrall -- 84.50
8. Jill Ward -- DNF
9 Kris Colwell OH  DNF

COURSE 5 MODERATE 5.4 km 125 m climb 8 markers
 1 Morris Allen -- 44.20
 2 Heinz Leuenberger OH 51.42
 3 John Daenke OH 65.25
 4 Frank Tomas WA 66.24
 5 Kingsley Valladares YA 69.04
6. Marc Turner TJ 97.04

COURSE 6 MODERATE 6.7 km 195 m climb 13 markers
1. Michelle Soar YA 91.32

COURSE 7 MODERATE/HARD 3.5 km 105 m climb 7 markers
1. Brett Merchant TJ 24.59
2. Zoe Radford TT 27.10
3. Simon Uppill OH 31.26
4. Wes Dose TT 31.49
5. Jason Nicolson YA 32.20
6.  Lexie Ashforth WA 33.40
7. Peter Cutten WA 37.40
8. Hannah Skehan TJ 38.42
9. Rebecca Hembrow OH 40.12
10. Hermann Frank TT 40.55
11. Stuart Lane OH 41.56
12. Rachel Scott TT 43.58
13. Shannon Nicolson YA 47.54
14. Sue Merchant TJ 49.38
15. Ann Nolan TJ 53.06
16. Adam Kreminski WA 54.19
17. Helen Smith TT 54.56
18. Barb Lane YA 56.11
19. Janet Hawkes OH 56.14
20. Ruth Nicolson YA 57.42
 21 Rachael Upton WA 58.19
 22 Dion Bennett TT 59.35
 23 Rae Harris WA 60.56
 24 Margaret Northcote TT 66.30
 25 Kara Lee TJ 67.14
 26 Vern Hembrow OH 77.52
 27 Jan Hillyard TJ 82.02
 28 Rosalie Bennett TT 92.33
 29 Ben Allen OH 120.16

COURSE 8 MODERATE/HARD 5.5km 205m climb 11 markers
1 Robin Uppill OH 57.45
 2 Catherine Loye OH 64.00
 3 George Reeves TT 65.05
 4 Zebedy Hallett YA 69.48
 5 Robert Northcote TT 69.49
 6 Doug McMurray YA 72.00
 7 Katie Dose TT 74.16
 8 Doug Lee TJ 74.40
 9 Tyson Hillyard TJ 77.16
 10 Doug Fotheringham YA 79.18
 11 Kay Willmore TT 81.38
 12 Gerry Velaitis YA 81.48
 13 Ken Fisher YA 82.26
 14 Grant Crowhurst -- 82.32
 15 Peter Kreminski WA 86.00
 16 Ron Larsson TT 87.10
 17 Michelle Chamalaun OH 89.39
 18 Naomi Francis TT 89.59
 19 Irena Palmer YA 91.10
 20 Alison Radford TT 91.56
 21 Hilary Cope -- 93.10
 22 Chris Brown TJ 98.57
 23 Jamie Shephard WA 98.58
 24 Bill Catchpoole YA 116.12
 25 Rob Hillyard TJ 128.17
 26 Peter Lazic -- 132.40
 27 Michael Williams TJ 167.08
 28 Fi Pahor TT 169.40
 29 Amber Tomas WA DNF

COURSE 9 MODERATE/HARD 6.5km 195m climb 11 markers 
1 Troy Merchant TJ 42.44
2 Reuben Smith TT 46.24
3 Michael Ashforth WA 51.42
4 David Simmons WA 55.14
5 Kerrin Rattray OH 56.16
6 Bob Smith TT 56.50
7 André Scott TT 60.04
8 Lachlan Hallett YA 61.40
9 Phil Stoeckel WA 63.18
10 Miguel Clark WA 65.06
11 Robyn Brown TJ 69.44
12 Adrian Uppill OH 75.19
13 Gareth Williams TJ 75.52
14 Peter Mayer YA 79.06
15 Grant Henwood TJ 80.26
16 Chris Davill TJ 81.12
17 Tom Bullock WA 81.52
18 John Hall TT 82.48
19 David Couche YA 92.12
20 Daryl Crebbin YA 92.34
21 Ian Harding YA 102.26
22 Darrin Smith OH 142.50
23 Tim Lebbon WA DNF
24 Peter Ashforth WA UNTIMED

COURSE 10 MODERATE/HARD 8.1km 320m climb 13 markers
1. Lee Merchant TJ 58.32
2. Peter Rathjen -- 61.20
3. Phil Hazell TT 80.12
4. John Nieuwenhoven TT 90.18
5. Paul Skehan TJ 101.58
 6 A and D White OH 104.58
 7 Peter Proud -- 105.10

COURSE 11 MODERATE/HARD 9.9km 505m climb 16 markers 
1. Susanne Casanova WA 96.14
2. Janet Davill TJ 178.05

COURSE 12 MODERATE/HARD 11.2km 615m climb 19 markers
1. Andrew McComb OH 103.30
2. Phil Davill TJ 140.42