Orienteering Results for Mount Crawford
 3 June 2001

Despite a mid-week forecast of showers, the day turned out to be perfect for this IsoSport Cup Event: sunny days in June have always had my vote for being the BEST weather there is! (lovers of summer would disagree wholeheartedly, as would those who love the gusts of spring). The barbecue and camping area at the southern foot of "Mount Crawford the mountain" was indeed an excellent assembly area, and the turnout was again very encouraging. Approximately 160 people were involved, and there have been hopeful signs recently that orienteering is again a growth activity on the S.A. sports scene. Those who like their orienteering with few hills were well catered for, and I feel confident that the participants in the longest three courses felt that there was more than enough climbing to give them a good workout! Thanks to Michelle Chamalaun for setting interesting courses and for putting out the controls, and thanks to the many OHOC-ers present on the day.

Colin Dodd
 

COURSE 1 VERY EASY 2.5 km 45 m climb 6 controls
1. Riordan Dose TT 18.35
2. Tim McCrea TJ 21.11
3. Heath Bennett TT 33.16
4. Toby Clark WA 36.15
5. Lucy Alford TJ 36.50
6. Liana Crebbin YA 40.44
7. Benjamin Lee TJ DNF

COURSE 2 EASY 2.5 km 60 m climb 8 controls
1. Tom Dose TT 23.32
2. Marissa Lee TJ 23.53
3. Nadia Velaitis YA 24.45
4. Heather Lee TJ 29.50
5. Caroline Barnett TT 40.18
6. Alice Frank TT 41.17
7. Margrit Leuenberger OH 46.23
8. Jason Petersen -- 48.35
9.  Nadine Gray -- 54.10
10. Michael Fisher/Ben Lawson YA 58.22
11. Trevor Deegan OH 60.30

COURSE 3 MODERATE 3.3 km 65 m climb 9 controls 
1.Rachael Upton -- 45.27
2. Trystan Bennett TT 47.10
3. Tristan Lee TJ 47.47
4. Thomas Frank TT 52.17
5. Mark Harris TJ 58.22
6. Pat Velaitis YA 67.17
7. Sue Bament OH 67.21
8. Max Sankauskas OH 74.47
9. Marjo Baan TT 76.58
10. Julie Crebbin YA 78.39
11. Robert Hembrow OH 79.10
12. Rebecca Hatcher -- 83.42
13. Shannon Sera YA 90.13
14. Nunes-Vaz family / Phil Purling -- 125.30
15. Kara Lee TJ DNF

COURSE 4 MODERATE 4 km 80 m climb 11 controls
1. Geoff Bennett TT 57.29
2. Nic Thomson -- 67.40
3. Neville George WA 68.12
4. Chris Thomson -- 68.51
5. Jill Dodsworth YA 72.21
6. Ben Allen OH 76.11
7. Heinz Leuenberger OH 78.58
8. Michelle Soar -- 82.50
9. Hugh Calvey -- 90.35
10. Liz Dingle -- 95.02
11. Sue Merchant TJ 100.59
12. Ashley Dodsworth YA 108.57
13. Jason Petersen -- 118.45
14. Rosalie Bennett TT 126.23
15. Jean Cook OH 145.37
Sarah Smith (10 controls) YA DNF 
Louise George (9 controls) WA DNF

COURSE 5 HARD 3.6 km 80 m climb 9 controls
1.Janet Davill TJ 47.06
2. Allan Andersen WA 59.30
3. Alan Barnett TT 61.12
4. David Couche -- 65.23
5. Rebecca Hembrow OH 71.37
6. Wendy Deegan OH 80.57
7. Colin Dodd/Aaron Maddison OH 81.02
8. Jenny Kennedy TT 91.31
9. Michael Kreminski WA 93.22
10. Ann Nolan TJ 97.01
11. Roy Bierton OH 102.19
12. J. Paterson TT 107.45
13. Margaret Northcote TT 113.25
Marc Turner TJ DNF

COURSE 6 HARD 5 km 100 m climb 11 controls
1. Wes Dose  TT  49.59 
2. Phil Davill  TJ  50.00 
3. Tony Ekkelboom  TJ  51.00 
4. John Lyon  TT  52.30 
5. Brett Merchant  TJ  53.05 
6. Chris Davill  TJ  54.26 
7. Robin Uppill  OH  54.31 
8. Robert Northcote  TT  55.59 
9. Belinda Harris  OH  56.20 
10. Kate Radford  TT  58.01 
11. Tania Bezzobs  YA  59.33 
12. Irena Palmer  YA  59.41 
13. Ken Fisher  YA  60.00 
14. Alison Radford  TT  60.35 
15. John Hall  TT  60.59 
16. Frank Tomas  WA  62.43 
17. Simon Uppill  OH  63.18 
18. Hannah Skehan  TJ  65.03 
19. George Reeves  TT  66.32 
20. Jason Nicolson  YA  67.06 
21. Steve Williams  TJ  67.30 
22. Peter Kreminski  WA  69.31 
23. Neil Alford  TJ  69.58 
24. Mike Hicks  TT  72.22 
25. Anthea Williams  TJ  75.06 
26. Rob Hillyard  TJ  76.45 
27. Dion Bennett  TT  76.50 
28. Anne Langsford  OH  78.10 
29. Steven Langsford  OH  81.21 
30. Chris Brown  TJ  83.26 
31. Stuart Lane  OH  84.25 
32. Garry Harris  TJ  88.05 
33. Daryl Crebbin  YA  88.10 
34. Vern Hembrow  OH  88.10 
35. Ruth Nicolson  YA  92.33 
36. Bill Catchpoole  YA  97.28 
37. Jamie Shephard  WA  100.01 
38. Adrian Craig  TJ  106.10 
39. Jan Hillyard  TJ  107.29 
40. Kevin Murphy  TT  108.41 
41. Peter Lazic  TJ  115.50 
42. Rachel Scott  TT  118.01 
43. Douglas Lee  TJ  120.38 
44. Barb Lane  YA  123.17 
45. Simon Langsford  OH  124.43 
46. Fi Pahor  TT 157.09

COURSE 7 HARD 6.7 km 165 m climb 15 controls
1. Lachlan Hallett YA 56.31
2. André Scott TT 59.08
3. Robert Smith TT 62.21
4. Amber Tomas WA 67.06
5. Gareth Williams TJ 70.33
6. Alexander Frank TT 70.58
7. Tony Radford TT 72.38
8. Tyson Hillyard TJ 72.44
9. Troy Merchant TJ 74.12
10. Phil Stoeckel WA 75.45
11. Naomi Francis TT 76.36
12. Vincent Loye OH 76.38
13. Katie Dose TT 77.34
14. Catherine Loye OH 78.20
15. Andrew Slattery TT 78.44
16. Michael Ashforth WA 84.46
17. Gerry Velaitis YA 88.58
18. Zebedy Hallett YA 95.03
19. John Standen -- 108.10
20. Robyn Brown TJ 113.00
21. Darrin Smith OH 121.15
22. Michael O’Flaherty WA 129.39
Roy Standen -- DNF
John Williams TJ DNF
Barry Wheeler TT N-C

COURSE 8 HARD 8.6 km 200 m climb 19 controls
1. Lee Merchant TJ 69.43
2. Andrew McComb OH 72.41
3. Zoe Radford TT 77.12
4. John Nieuwenhoven TT 93.19
5. Peter Ashforth WA 129.20
6. Peter Clark WA 150.30
7. Ian Harding YA 182.25

COURSE 9 HARD 10.5 km 315 m climb 22 controls
1. Steve Cooper YA 80.52
2. Susanne Casanova WA 84.27
3. Stephen Dose TT 96.45
4. Miguel Clark WA 97.38
5. Dave Nicolson YA 108.26
6. Simon Capp TJ 109.48
7. Peter Taylor YA 116.35