Orienteering Results for Worlds End
 21 May 2001

Perfect weather was the order of the day, exactly the opposite of last year’s Adelaide Cup Day holiday.  Adrian Uppill’s courses seemed much appreciated by the majority, with many gratitude statements overheard by yours truly: challenging but fair and with some great vistas to be seen on many of the courses in this rocky and hilly but often very open area: what a privilege it is to partake in this sport, and how sad it is that so few of the general population experience it!  OHOC members were present in sufficient numbers to handle tasks easily, and there were few DNF’s from the comparatively large number (over 170) of competitors present. It was great to see so many Lincoln and Saltbush Orienteers at this long weekend event. Notably, the landowner attended the event and enjoyed it, being escorted around course 3 by Adrian. Special thanks to Adrian and Stuart Lane for putting out controls on Sunday at the expense of missing the Paradise event.  Those who camped overnight on the World’s End map prior to the event were also treated to a port wine and cheese evening which went very well.  Statistical coincidence: Irena Palmer, Belinda Harris and Ron Larsson were also 5th, 6th and 9th respectively on course 6 LAST YEAR as well!
 
Colin Dodd.

Classes have been listed ONLY if "OY" class was being attempted AND age class was listed on results slip, for courses 5 - 9. All juniors who listed an age class for courses 1 - 3 have that class listed.

*: indicates running a harder ("higher") course than that designated for age class.
 

COURSE 1 VERY EASY 2.2 km 10 m climb 8 controls
         
1. Riordan Dose M10 TT 16.26
2. Nadia Velaitis W9 YA 17.24
3. Luke Hazell M10 TT 19.10
4. Henry Hazell M10 TT 21.20
5. Caroline/Shelly Barnett W10 TT 30.15
6. Rhiannon Sparks W14 -- 31.17
7. Bryn McComb M7 OH 33.40
8. Sana Schulz W6 -- 40.17
9. Jesse Pilger W8 YA 42.39
10. Liana Crebbin W6 YA 43.16
11. Georgie Simmons W8 WA 60.14
12. Benjamin Lee M10 TJ DNF


 
COURSE 2 EASY 3.5 km 10 m climb 11 controls
         
1. Rory McComb M10 OH 35.40
2. Toby Clark M12 WA 36.33
3. Marissa Lee W12 TJ 38.26
4. Bec/Chris Davill   TJ 41.18
5. Danielle Schulz   -- 48.21
6. Fulton (first name/gender not divulged!) SB 50.18  
7. Martin Leuenberger   OH 53.00
8. Benjamin Schulz   -- 59.10
9. Tom Dose M12 TT 67.14
10. Trevor Tregenza   TJ 79.14
11. Levi George M12 WA 90.07
12. Bernado (???)   OH DNF


 
COURSE 3 MODERATE 3.6 km 155 m climb 9 controls
         
1. Jayson Cameron   -- 55.08
2. Lesley Smith   YA 64.37
3. Shannon Nicolson W12 YA 67.30
4. Jonty Schulz   -- 77.28
5. Mark Harris M13 TJ 78.53
6. Liam McComb M14 OH 88.12
7. Wendy Ettridge   LI 93.40
8. Judy Pointon/Kathy Sergejev   LI 95.15
9. Rebecca Hembrow W14 OH 96.20
10. Jo Pilger   YA 97.43
11. Pat Velaitis   YA 100.25
12. Paula Ashforth   WA 105.48
13. Sue Bament   OH 112.04
14. Sheryl Winters   LI 115.49
15. Denise Harris/Margrit Leuenberger   OH 127.37
16. Wendy Leuenberger   OH 135.00
Jessica Ettridge   LI DNF
  Kara Lee   TJ DNF


 
COURSE 4 MODERATE 4.8 km 170 m climb 12 controls
       
1 Maarten Nieuwenhoven TT 66.14
2 Sam McConnell LI 77.20
3 Kane Fulton SB 78.26
4 Deb Drobnjak SB 81.17
5 Patrice Class LI 82.32
6 Delfeen Fulton SB 84.58
7 Lana Sheridan LI 85.48
8 Michelle Soar -- 92.50
9 Sue Merchant TJ 114.50
  Trish Casey SB DNF
  Julie Crebbin YA DNF
  Rachael Upton -- DNF


 
COURSE 5 HARD 4.6 km 230 m climb 8 controls
         
1. Chris Davill   TJ 44.08
2. Brett Merchant M14* TJ 54.51
3. Hannah Skehan W14* TJ 65.40
4. Barry Hetherington   LI 73.55
5. Wes Dose M14* TT 78.22  
6. Detlef Ringewaldt   -- 80.01
7. Alan Barnett   TT 82.39
8. Deb Semple   TJ 85.06
9. Sue Millard W60 TT 86.37
10. Keren/Louise/Sean (last names?)   -- 90.06
11. Douglas Lee   TJ 94.50
12. Jeffa Lyon W65 TT 98.23
13. Margaret Northcote W60 TT 106.20
14. Paul Rogers   -- 106.45
15. Heinj Leuenberger   OH 119.03
16. Kym Pointon   LI 121.18
17. Robyn Cutten     122.27
18. Vern Hembrow   OH 127.50
19. Rachel Scott W14* TT 128.12
20. Rae Harris W70 WA 128.38
21. Bill Catchpoole M70 YA 136.42
22. Marc Turner   TJ DNF
 Louise George WA  


 
COURSE 6 HARD 5.8 km 270 m climb 10 controls
     
1. Zebedy Hallett W16 YA 66.38
2. George Reeves M65 TT 69.20
3. Tyson Hillyard   TJ 73.07
4. Phil Davill   TJ 74.36
5. Irena Palmer W55 YA 75.50
6. Belinda Harris W16 OH 79.17
7. Alison Radford W50 TT 79.20
8. Brian Ashton   LI 83.04
9. Ron Larsson M70 TT 85.30
10. Katie Dose W16 TT 86.39
11. Jennie Bourne W50 OH 89.23
12. Mike Hicks M60 TT 90.33
13. Peter Kreminski M60 WA 94.35
14. Darrin Smith   OH 94.36
15. Peter Cutten M60 WA 96.30
16. Robert Northcote M60 TT 100.04
17. Kevin Vigar   LI 101.00
18. Darryl Fulton   SB 101.22
19. Scott McConnell   LI 101.51
20. Ruth Nicolson   YA 122.09
21. Sandra Afnan   YA 130.43
22. Peg McAvaney W50 LI 138.18
23. Jan Hillyard W50 TJ 164.18
Ann Nolan W55 TJ DNF
David Couche   -- DNF

COURSE 7 HARD 6.9 km 385 m climb 12 controls

1. Troy Merchant M16 TJ 56.38
2. Paul Hoopman M50 TJ 62.22
3. Tony Radford   TT 65.30
4. Robert Smith M55 TT 65.32
5. Peter Mayer  M50   69.22
6. Rob Tucker M50 YA 74.18
7. Peter Sheridan M50 LI 76.10
8. Chris Simmons   WA 78.50
9. John Nieuwenhoven   TT 80.56
10. John Lyon M65* TT 81.00
11. Jason Nicolson M16 YA 81.11
12. John Williams M55 TJ 82.30
13. Tom Bullock M50 WA 82.57
14. Robin Uppill W45 OH 85.31
15. Gareth Williams M16 TJ 86.53
16. Lexie Ashforth W20 WA 89.21
17. Kate Radford W20 TT 90.38
18. Christine O’Keefe W40 YA 91.30
19. Robyn Brown W45 TJ 91.57
20. Doug McMurray M55 YA 92.42
21. Graeme Tonkin   LI 93.31
22. Phil Stoeckel   WA 95.37
23. Andrew Slattery M16 TT 96.48
24. Ross McConnell M16 LI 98.14
25. Dave Medlin M50 SB 98.27
26. Brad Medlin M16 SB 100.17
27. Chris Brown M50 TJ 103.54
28. Janet Davill W45 TJ 105.35
29. Colin Dodd M50 OH 109.57
30. Lyle McAvaney M55 LI 112.50
31. Karen McConnell W45 LI 115.25
32. David Tilbrook   OH 116.50
33. Anthea Williams W40 TJ 118.52
34. Andrew Waugh   -- 128.11
35. Chris Franklin   TJ 137.15
36. Gary Ettridge M55 LI 149.42
37. Anna Hazell W35 TT 138.19
38. Fi Pahor   TT 155.34
39. Kevin Murphy M50 TT 160.00
40. Rob Hillyard M55 TJ 162.58
41. Barb Lane W45 YA 168.14
42. Mick Casey M50 SB DNF
  Stuart Lane   OH N/C


 
COURSE 8 HARD 8.6 km 440 m climb 13 controls
         
1. Peter McComb M40 OH 61.09
2. Andrew McComb M40 OH 67.56
3. Susanne Casanova W21 WA 71.30
4. Phil Hazell M40 TT 72.06
5. Zoe Radford W18* TT 72.20
6. Lee Merchant M45 TJ 74.27
7. André Scott M40 TT 81.05
8. David Winters M45 LI 82.28
9. David Nicolson M40 YA 90.37
10. Graham McConnell M45 LI 94.58
11. Michael Ashforth M18 WA 100.30
12. Peter Clark M45 WA 102.55
13. Gerry Velaitis M40 YA 105.12
14. Peter Ashforth M45 WA 105.43
15. Lewis Carter M45 TJ 120.42
16. Garry Harris M45 TJ 129.53
17. Steve Williams M45 TJ 148.08
18. Peter Proud M45 -- DNF
  Tom Pointon   LI DNF
  Ian Winn M40 OH DNF
  Neville George M45 WA DNF


 
COURSE 9 HARD 11.0 km 560 m climb 18 controls
         
1. Kerrin Rattray M18 OH 77.41
2. Lachlan Hallett M18 YA 83.37
3. Miguel Clark M20 WA 99.00
4. Stephen Dose M35 TT 103.15
5. Ruhi Afnan M21 YA 122.42
6. Daryl Crebbin M35 YA DNF