Orienteering Results

North Adelaide 27 June 2004
 

We were lucky with the weather after a cold and wet week preceding the event.
The publicity prior to the event brought a good number of new people some of which have been to events since.
The program had conveniently scheduled 2 suburban events soon after.
Thanks to Zoe Radford for setting the courses and to Alison and Tony for standing in for Zoe and Kate on the day , who were in the middle of university exams.

Course 1 1.8 km
1   Liana Crebbin YA  23.28
2   Trent Crebbin YA  29.18 
3   Nadia Velaitis YA  32.08 
4   Eddie Davis OH  33.31 
5   Spencer Bourne OH  33.35 
6   Aaron Davis OH  37.41 
7   Tilishia Moodley YA  40.42 
8   Jasmine Bevelander TJ   61.06 
9   Anna West -   66.33 
10   Jay Ayling -  80.47

Course 2  3.0 km
1 Benjamin Lee TJ   33.10
2 Duncan McKenzie  34.42
3 Pam McKenzie  36.42
4 Elizabeth Hogben YA  37.36
5 Alan Greenham   37.38
6 Jenny and John Hart  45.30
7 Ann Ireland  TT  53.58
8 Danu Florea  56.56
9 Chris Mason-Fyfe TT   62.40
10 Susan Duff  70.50
11 Michael Previn   71.20
12 Wendy/Trev/Abby Deegan OH 71.35
13 James & Marion Knox  77.33

Course 3  4.3 km
1 Ben Diment TT  33.37
2 Hugh Calvey TJ  34.35
3 Claire Davill TJ  35.07
4 Stuart Lane OH  36.09
5 Dick Freeland TJ  36.43
6 Jill Dodsworth YA  37.14
7 Hermann Frank TT  37.34
8 Marissa Lee TJ  39.15
9 Erica Diment TT  39.57
10 Maarten Nieuwenhoven TT 41.18
11 Ashley Dodsworth YA  41.37
12 Helen Mason-Fyfe TT   41.52
13 Richard Buttery   42.28
14 Julie Crebbin YA  43.16
15 Peta Johannsen YA  45.40
16 Tiffany Idle  47.08
17 Brett Mason-Fyfe TT  50.08
18 Carol Such OH  50.41
19 Stephanie Mason-Fyfe TT 51.48
20 John Such OH  52.04
21 Regina Mogridge   53.57
22 Sue Bament OH  56.43
23 Emma Cranley   59.29
24 Sarah Rathjen WA  62.59
25 Ian Smith TT  64.00
26 David Law TT  66.40
27 Annette&Ken Thompson TT  69.04
28 Jan Hillyard TJ  75.25
29 Leandra Bamfield &2  83.08
30 Martina&Patrick Cook  85.35
31 Tom Kovac  97.28
32 Zita Sankauskas OH  DNF

Course 4  6.2km
1 Frank Tomas WA 41.04
2 Vanessa Round TT 42.18
3 Andrew Mogridge WA 42.21
4 Hannah Skehan TJ 42.25
5 Tom Bullock WA 43.22
6 Michael Roberts OH 43.34
7 Michael Rathjen WA 44.00
8 Geoff Bennett TT 45.37
9 Robin Uppill OH 46.05
10 Trystan Bennett TT 46.09
11 Peter Clark WA 47.03
12 Max Sankauskas OH 47.39
13 Trevor Diment TT  51.44
14 Harry Waterhouse 53.49
15 Marian Arthur TT 55.02
16 Cheryl Mason TT 55.21
17 Allan Anderson WA 58.44
18 Carolyn Strong  62.58
19 Bill Catchpole YA 65.49
20 Ron Larsson TT 68.21
21 Ruth Nicolson YA 69.00
22 Mike Hicks TT 71.04
23 Dean Fyfe TT 71.48
24 Lane & Greenfield 76.20
25 Peter & Veronica 77.31
26 Rob Hillyard TJ 78.15
27 Peter Lazic 81.17
28 Robyn Cutten WA 82.47
29 Kelvin Huang 90.43
30 Jessica Plumb  90.43
31 Ken Dicker 91.08
32 Michael Klunder 92.26
33 Daryl Talbot & 3 93.42
34 Aldona Donnelly 123.28
35 Chantelle Smith 162.09
36 Barry Wheeler TT DNF

Course 5  8.5km
1 Andre Scott TT  49.09
2 John Nieuwenhoven TT   57.49
3 John Williams TJ  58.17
4 Gerry Velaitis YA  58.20
5 Doug Lee TJ  60.23
6 Ken Fisher YA  61.18
7 Tyson Hillyard TJ  61.49
7 Peter Mayer YA  62.40
8 Clive Arthur TT  62.49
9 Thomas Diment TT  92.45
10 Phil Hazell TT  103.00

Course 6  9.75km
1 Leigh Dickie LI  52.57
2 Lee Merchant TJ  54.31
3 Peter Rathjen WA  58.04
4 Dave Nicolson YA  62.13
5 Andy Capp TJ  64.55
6 Ruhi Afnan YA  69.16
7 Steve Cooper YA  69.16
8 S Barwick  128.00