Wilpena Spurs Orienteering Results

24 April 2005

 

W-10, W-12B  (5) 1.9 km  40 m

  1 Ella Sullivan  YA SA  28

  2 Liana Crebbin  YA SA  31

  3 Tarn Soden   OH SA  42

  4 Geogia Hicks   TT SA  57

  5 Jemma Hicks  TT SA  62


M-10,M -12B  (3) 1.9 km  40 m

  1 Aiden Sullivan YA  27:50

  2 Christopher Mason-Fyfe TT  39:10

  3 Damon Robinson NONE  54:35

W-12A  (2) 2.7 km  65 m

  1 Talia Colwell  OH  40:05

  2 Sally Tonkin LI 1:09:17

M-12A  (4) 2.7 km  65 m

  1 Luke Hazell   TT  26:01

  2 Jame Coffee   OH  41:28

  3 Bryn Soden OH  44:12

  4 Thomas Hicks TT  55:47

B Grades,W-14A  (11) 2.9 km  90 m

  1 Helen Mason-Fyfe TT  37:08

  2 Nadia Velaitis YA  38:02

  3 Tiffany Idle NONE  42:49

  4 Caroline Sullivan   YA  57:16

  5 Pat Velaitis YA  58:32

  6 Sue Bament OH  1:02:19

  7 Regina Mogridge   WA  1:06:28

  8 Rachael Sampson   TT     1:14

  8 Paula Ashforth WA  1:14

10 Alice McKenzie TT  1:15:35

  Stephanie Mason-Fyfe TT  dnf 

B Grades  (2)   2.9 km  90 m

  1 Brett Mason-Fyfe TT  1:09:19

  2 Henry Hazell TT  1:37:05

B Grades  (5)   4.0 km  140 m

  1 Cheryl Mason TT     56:58

  2 Wendy Deegan OH  1:03

  2 Rebecca Hatcher   TJ  1:03

  4 Carol Such OH  2:00:23

  5 Julie & Emily Robinson  2:38:47

B Grades,M-14A  (10) 4.0 km  140 m

  1 Thomas Fotheringham   YA  38:35

  2 Owen Coffee   OH  51:00

  3 Mick Idle   NONE  1:05:48

  4 Emma and Andrew Cranley    1:08:25

  5 Phil Bell   OH  1:10:24

  6 Dean Fyfe   TT     1:13:48

  7 Michael & Alex Robinson   1:26:27

  8 Patrick Zoerner   1:32:16

  9 Aaron Maddison OH  1:44:37

  Benjamin Lee TJ  dnf 

W60A,W65A  (8) 3.1 km  110 m

  1 Rachael Upton   WA  52:40

  2 Jeffa Lyon TT  1:10:45

  3 Rae Harris WA  1:18:43

  4 Helen Smith   TT  1:22:45

  5 Ruth Hicks TT  1:31:41

  6 Ann Nolan   TJ     1:38:20

  7 Pat Fairclough OH  1:41:02

  Jenny Sheahan   dnf 

No classes  (4)   3.1 km  110 m

  1 Robert Chamalaun NONE  43:22

  2 Colin Dodd OH  48:17

  3 Rory McComb   OH  51:01

  4 Lance Fairclough OH  1:37:41 

W-16A, W50A, W55A   4.1 km  165 m

  1 Alison Radford TT  1:00:54

  2 Janet Davill TJ  1:08:23

  3 Shannon Nicolson YA  1:10:12

  4 Jennie Bourne   OH  1:13:17

  5 Robyn Davidson NONE  1:27:07

  6 Sue Merchant TJ  1:33:41

  7 Zita Sankauskas   OH     1:42:48

  8 Laura Bell OH  1:51:29

  9 Christine Franklin TJ  2:07:04

10 Jan Hillyard TJ  2:09:11

  Deborah Semple TJ  dnf

  Julie Crebbin   YA  dnf 

M60A, M65A  (13) 4.1 km  165 m

  1 John Sheahan 51:39

  2 David Tillbrook   OH  57:02

  3 Peter Kreminski   WA  58:26

  4 Jim Rathjen   WA  1:02:25

  5 Ron Larsson   TT  1:09:06

  6 Stuart Lane   OH  1:18:10

  7 Bill Catchpoole   YA  1:27:31

  8 Robert Hillyard   TJ  1:34:20

  9 David Walter NONE  1:47:03

10 Dick Freeland   TJ  2:03:33

11 Marc Turner   TJ  2:10:17

  George Reeves   TT     dnf

  Roy Bierton   NONE  dnf 

W18A,20A,35A,40A,45A 5.4 km  205 m

  1 Robin Uppill OH  1:02:06

  2 Lexie Ashforth WA     1:16:02

  3 Hannah Skehan   TJ  1:18:08

  4 Nicole Such   OH  1:22:02

  5 Michelle Chamalaun OH  1:23

  5 Cheryl Bevelander   1:23

  7 Mallory Hughes OH  1:29:42

  8 Zara Soden OH  1:30

  8 Edda Keskula WA     1:30

10 Peta Johannsen YA  2:29:44

11 Ruth Nicolson   YA  2:33:22

  Claire Davill   TJ  dnf

Robyn Brown   TJ  dnf

Evelyn Colwell  OH  dnf

Rebecca Hembrow   OH  dnf 

M-16A,M50A,M55A,Sledge  (24) 5.4 km  205 m

  1 Lee Merchant   TJ SA  45

  2 Paul Hoopman   TJ SA   45

  3 Tony Radford   TT SA  50

  4 John Nieuwenhoven  TT SA  50

  5 Adrian Uppill  OH SA  52

  6 Tyson Hillyard   TJ SA  53

  7 Peter Clark    WA SA  56

  8 Graeme Tonkin  LI SA  68

  9 Heinz Leuenberger  OH SA  74

 10 Peter Ashforth   WA SA    74

 11 Christopher Davill   TJ SA  75

 12 Phil Davill  TJ SA  75

 13 Doug Fotheringham  YA SA  77

 14 Ken Clarke   TJ SA  80

 15 Douglas Lee  TJ SA  86

 16 Doug McMurray  YA SA  89

 17 Al Sankauskas  OH SA     117

 18 Ken Fisher   YA SA   118

 19 Garry Harris   TJ SA   120

 20 Andrew Mogridge  WA SA   155

 21 Tom Pointon    LI SA   160

 22 Vern Hembrow   OH SA   163

  Sean Hooper   WA  dnf

  Barry Wheeler   TT     dnf

  Tristan Lee   TJ  dnf 

W21A  (4)   7.5 km  305 m

  1 Emelie Agnedal TT  59:11

  2 Zebedy Hallett YA    1:19:14

  3 Vanessa Round   TT  1:50:47

  4 Michelle Soar   YA  3:21:27 

M-18A,M40A,M45A  (14 7.5 km  305 m

  1 Brett Merchant TJ  1:19:01

  2 Phil Hazell   TT  1:22:22

  3 Dave Nicolson   YA  1:25:52

  4 Andre Scott   TT  1:28:06

  5 Max Sankauskas OH  1:34:38

  6 David Couche YA  1:50:56

  7 Craig Colwell   OH  1:51

  7 Steve Sullivan YA     1:51

  9 Gerry Velaitis YA  1:55:59

10 Michael Burt NONE  1:58:50

11 Michael Roberts   OH  2:05:43

12 John Soden OH  2:36:02

13 Kris Colwell OH  2:54:01

14 Daryl Crebbin   YA  3:09:35 

M-20A,M35A  (2)   9.2 km  395 m

  1 Warwick Dougherty   WA  1:34:43

  2 Jason Nicolson YA  2:09:40 

M21A  (3)   12.5 km  455 m

  1 Simon Uppill OH  1:40:25

  2 Miguel Clark WA  2:01:51

  3 Conrad Elson 2:06:25