2005 SA Middle Dist Champs - Bri GlenMonday 16/05/2005
Results (by class)

Click here to see results by course

Click here for split times

Click on a class below:
M14A, M16A, M17-20A, M21-39A, M40-49A, M50-59A, M60-69A, M70+A,
W14A, W16A, W17-20A, W21-39A, W40-49A, W50-59A, W60-69A, W70+A,
Open15-39B, M40-59B, W40-59B, M60+B, Easy, VEasy, EOD1, EOD2, EOD3

   Pl Name                        YB Club              Time

M14A  (1)     3.2 km  45 m   7 C                  

    1 Henry Hazell                93 TT SA            64:09



W14A  (1)     2.5 km  40 m   6 C                  

    1 Tiffany Idle                   NONE SA          41:56



M16A  (4)     3.8 km  105 m   8 C                 

    1 Thomas Diment               89 TT SA            39:58
    2 Rory McComb                 91 OH SA            45:36
    3 Benjamin Lee                92 TJ SA            61:50
    4 Benjamin Diment             91 TT SA            65:41



W16A  (6)     2.8 km  40 m   7 C                  

    1 Marissa Lee                 90 TJ SA            23:38
    2 Laura Bell                  90 OH SA            29:38
    3 Nadia Velaitis              91 YA SA            31:39
    4 Stephanie Mason-Fyfe        91 TT SA            40:49
    5 Helen Mason-Fyfe            92 TT SA            48:13
    6 Rachael Sampson                TT SA            52:42

Back to top

M17-20A  (11) 4.6 km  120 m   9 C                 

    1 Jason Nicolson              86 YA SA            37:23
    2 Tristan Lee                 89 TJ SA            38:21
    3 Andrew Slattery             86 TT SA            39:13
    4 Michael Roberts             88 OH SA            41:05
    5 Max Sankauskas              88 OH SA            41:39
    6 Kris Colwell                88 OH SA            43:45
    7 Sean Hooper                 89 TJ SA            46:06
    8 Michael Kreminski           87 WA SA            61:32
    9 Andrew Mogridge             89 WA SA            65:03

      Trystan Bennett             88 TT SA               mp
   nc Lee Merchant  (non-comp)    87 TJ SA            33:30



W17-20A  (6)  3.8 km  105 m   8 C                 

    1 Venessa Round               87 TT SA            27:32
    2 Mallory Hughes              88 OH SA            39:22
    3 Rebecca Hembrow             88 OH SA            40:45
    4 Shannon Nicolson            89 YA SA            47:08
    5 Nicole Such                 86 OH SA            53:36
    6 Peta Johannsen              88 YA SA            55:34

Back to top

M21-39A  (8)  6.4 km  205 m   10 C                

    1 Lachlan Hallett                YA SA            36:38
    2 Simon Uppill                87 OH SA            38:32
    3 Miguel Clark                82 WA SA            40:35
    4 Greg Morcom                 71 TJ SA            45:46
    5 Tyson Hillyard              82 TJ SA            47:19
    6 Warwick Dougherty           70 WA SA            50:54
    7 John Nieuwenhoven           81 TT SA            65:41

      Conrad Elson                   Other Other         mp



W21-39A  (8)  4.6 km  120 m   9 C                 

    1 Susanne Casanova            76 WA SA            31:21
    2 Zebedy Hallett                 YA SA            34:29
    3 Miriam Whittington                              44:11
    4 Jenny Casanova              75 WA SA            44:33
    5 Katherine Radford           82 TT SA            46:29
    6 Lexie Ashforth              82 WA SA            46:51
    7 Michelle Soar               65 YA SA            64:58
    8 Edda Keskula                69 WA SA            69:14

Back to top

M40-49A  (15) 4.6 km  120 m   9 C                 

    1 John Whittington                                34:04
    2 Dave Nicolson               60 YA SA            36:11
    3 Andrew McComb               58 OH SA            36:41
    4 Steve Hicks                 62 TT SA            38:10
    5 Phil Hazell                 60 TT SA            39:42
    6 David Couche                53 YA SA            42:43
    7 Gerry Velaitis              57 YA SA            43:14
    8 Craig Colwell               57 OH SA            45:26
    9 Ian Winn                    58 OH SA            45:44
   10 Michael Burt                58 NONE SA          47:42
   11 Daryl Crebbin               65 YA SA            48:59
   12 Nigel Dobson-Keefe          63 YA SA            55:57
   13 Trevor Diment               61 TT SA            61:53
   14 Douglas Lee                 58 TJ SA            73:10

      Phil Bell                   62 OH SA               mp



W40-49A  (10) 3.8 km  105 m   8 C                 

    1 Robin Uppill                54 OH SA            34:36
    2 Robyn Brown                 53 TJ SA            37:29
    3 Teri McComb                 58 OH SA            55:12
    4 Erica Diment                63 TT SA            63:45
    5 Ruth Nicolson               57 YA SA            68:42
    6 Ruth Hicks                  61 TT SA            71:54
    7 Rosalie Bennett             56 TT SA            73:42
    8 Jeanette Paterson           48 TT SA            79:37
    9 Claire Bell                 62 OH SA            81:02
   10 Julie Crebbin               65 YA SA            85:08

Back to top

M50-59A  (12) 3.8 km  105 m   8 C                 

    1 Paul Hoopman                49 TJ SA            26:38
    2 Lee Merchant                53 TJ SA            26:55
    3 Robert Smith                46 TT SA            33:18
    4 Doug McMurray               46 YA SA            37:55
    5 Phil Davill                    TJ SA            39:24
    6 Simon 'Andy' Capp           55 TJ SA            45:23
    7 Garry Harris                52 TJ SA            48:30
    8 Geoff Bennett               54 TT SA            50:10
    9 Al Sankauskas               51 OH SA            55:27
   10 Vern Hembrow                47 OH SA            57:20
   11 Chris Brown                 50 TJ SA            60:10

      Adrian Uppill               50 OH SA               mp



W50-59A  (6)  2.8 km  40 m   7 C                  

    1 Alison Radford              51 TT SA            28:50
    2 Jennie Bourne               46 OH SA            35:00
    3 Janet Davill                   TJ SA            44:35
    4 Jennifer Kennedy            46 TT SA            46:30
    5 Sue Merchant                52 TJ SA            55:16
    6 Zita Sankauskas             53 OH SA            60:13

Back to top

M60-69A  (9)  2.8 km  40 m   7 C                  

    1 John Lyon                   37 TT SA            25:53
    2 John Williams               43 TJ SA            31:26
    3 Peter Kreminski             41 WA SA            35:11
    4 Kevin Vigar                 40 LI SA            37:01
    5 David Tilbrook              45 OH SA            41:24
    6 John Such                   42 OH SA            43:41
    7 Trevor Morcom               44 TJ SA            50:53
    8 Mike Hicks                  39 TT SA            54:37
    9 Dick Freeland               42 TJ SA            78:14



W60-69A  (2)  2.3 km  55 m   8 C                  

    1 Jeffa Lyon                  33 TT SA            33:22
    2 Helen Smith                 42 TT SA            40:43

Back to top

M70+A  (2)    2.3 km  55 m   8 C                  

    1 Ron Larsson                 29 TT SA            33:15
    2 Bill Catchpoole             28 YA SA            50:49



W70+A  (1)    2.3 km  55 m   8 C                  

    1 Rae Harris                  27 WA SA            50:48

Back to top

Open15-39B  ( 3.2 km  45 m   7 C                  

    1 Simon Mitchell                 OH SA            42:15
    2 Brett Mason-Fyfe            89 TT SA            44:13
    3 Cheryl Mason                72 TT SA            54:37
    4 Mick Idle                      TT SA            55:01
    5 Dean Fyfe                   71 TT SA            55:14



M40-59B  (2)  3.2 km  45 m   7 C                  

    1 Kevin Murphy                48 TT SA            50:54
    2 Maarten Nieuwenhoven        46 TT SA            57:03



W40-59B  (5)  2.5 km  40 m   6 C                  

    1 Ann Nolan                   44 TJ SA            35:55
    2 Jan Hillyard                49 TJ SA            53:34
    3 Pat Velaitis                54 YA SA            68:08
    4 Regina Mogridge                WA SA            70:37

      Carol Such                  46 OH SA               mp

Back to top

M60+B  (1)    2.5 km  40 m   6 C                  

    1 Robert Hillyard             45 TJ SA            35:14



Easy  (5)     2.3 km  25 m   10 C                 

    1 Luke Hazell                 93 TT SA            18:56
    2 Heath Bennett               92 TT SA            24:57
    3 Liana Crebbin               94 YA SA            28:59
    4 Deborah+Daniel Bell         93 OH SA            30:09
    5 Thomas Hicks                93 TT SA            45:50



VeryEasy  (4) 1.4 km  20 m   7 C                  

    1 Georgia Hicks               96 TT SA            16:18
    2 Jemma Hicks                 96 TT SA            21:26
    3 Christopher Mason-Fyfe      95 TT SA            21:30
    4 Trent Crebbin               98 YA SA            22:30

Back to top

EOD1  (3)     4.6 km  120 m   9 C                 

    1 Peter Dick                     NONE SA          70:32
    2 Belinda Dick                   NONE SA         100:23
    3 Harry Waterhouse               TJ SA           139:41



EOD2  (3)     3.2 km  45 m   7 C                  

    1 Laura Bullock                  WA SA            53:49
    2 Ian Smith                      TT SA            57:25
    3 family Fisher                  YA SA            83:31



EOD3  (5)     2.3 km  25 m   10 C                 

    1 Stephen Dick                   NONE SA          16:50
    2 Phillip Dick                   NONE SA          24:53
    3 Matthew Dick                   NONE SA          26:59
    4 Susan Telfer                   OH SA            31:11
    5 Gail Mantel                    TJ SA            38:47

Back to top