2005 SA Middle Dist Champs - Bri GlenMonday 16/05/2005
Orienteering Results (by course)

Click here to see results by class

Click here for split times

  Pl Name                         YB Club                          Cl.         Time

Course 1  (8)  6.4 km  205 m   10 C       

   1 Lachlan Hallett                 YA SA                         M21A       36:38
   2 Simon Uppill                 87 OH SA                         M21A       38:32
   3 Miguel Clark                 82 WA SA                         M21A       40:35
   4 Greg Morcom                  71 TJ SA                         M21A       45:46
   5 Tyson Hillyard               82 TJ SA                         M21A       47:19
   6 Warwick Dougherty            70 WA SA                         M21A       50:54
   7 John Nieuwenhoven            81 TT SA                         M21A       65:41

     Conrad Elson                    Other Other                   M21A          mp

Back to top

Course 2  (37) 4.6 km  120 m   9 C        

   1 Susanne Casanova             76 WA SA                         W21A       31:21
   2 John Whittington                                              M40A       34:04
   3 Zebedy Hallett                  YA SA                         W21A       34:29
   4 Dave Nicolson                60 YA SA                         M40A       36:11
   5 Andrew McComb                58 OH SA                         M40A       36:41
   6 Jason Nicolson               86 YA SA                         M17A       37:23
   7 Steve Hicks                  62 TT SA                         M40A       38:10
   8 Tristan Lee                  89 TJ SA                         M17A       38:21
   9 Andrew Slattery              86 TT SA                         M17A       39:13
  10 Phil Hazell                  60 TT SA                         M40A       39:42
  11 Michael Roberts              88 OH SA                         M17A       41:05
  12 Max Sankauskas               88 OH SA                         M17A       41:39
  13 David Couche                 53 YA SA                         M40A       42:43
  14 Gerry Velaitis               57 YA SA                         M40A       43:14
  15 Kris Colwell                 88 OH SA                         M17A       43:45
  16 Miriam Whittington                                            W21A       44:11
  17 Jenny Casanova               75 WA SA                         W21A       44:33
  18 Craig Colwell                57 OH SA                         M40A       45:26
  19 Ian Winn                     58 OH SA                         M40A       45:44
  20 Sean Hooper                  89 TJ SA                         M17A       46:06
  21 Katherine Radford            82 TT SA                         W21A       46:29
  22 Lexie Ashforth               82 WA SA                         W21A       46:51
  23 Michael Burt                 58 NONE SA                       M40A       47:42
  24 Daryl Crebbin                65 YA SA                         M40A       48:59
  25 Nigel Dobson-Keefe           63 YA SA                         M40A       55:57
  26 Michael Kreminski            87 WA SA                         M17A       61:32
  27 Trevor Diment                61 TT SA                         M40A       61:53
  28 Michelle Soar                65 YA SA                         W21A       64:58
  29 Andrew Mogridge              89 WA SA                         M17A       65:03
  30 Edda Keskula                 69 WA SA                         W21A       69:14
  31 Peter Dick                      NONE SA                       EOD1       70:32
  32 Douglas Lee                  58 TJ SA                         M40A       73:10
  33 Belinda Dick                    NONE SA                       EOD1      100:23
  34 Harry Waterhouse                TJ SA                         EOD1      139:41

     Trystan Bennett              88 TT SA                         M17A          mp
     Phil Bell                    62 OH SA                         M40A          mp
  nc Lee Merchant  (non-comp)     87 TJ SA                         M17A       33:30

Back to top

Course 3  (32) 3.8 km  105 m   8 C        

   1 Paul Hoopman                 49 TJ SA                         M50A       26:38
   2 Lee Merchant                 53 TJ SA                         M50A       26:55
   3 Venessa Round                87 TT SA                         W17A       27:32
   4 Robert Smith                 46 TT SA                         M50A       33:18
   5 Robin Uppill                 54 OH SA                         W40A       34:36
   6 Robyn Brown                  53 TJ SA                         W40A       37:29
   7 Doug McMurray                46 YA SA                         M50A       37:55
   8 Mallory Hughes               88 OH SA                         W17A       39:22
   9 Phil Davill                     TJ SA                         M50A       39:24
  10 Thomas Diment                89 TT SA                         M16A       39:58
  11 Rebecca Hembrow              88 OH SA                         W17A       40:45
  12 Simon 'Andy' Capp            55 TJ SA                         M50A       45:23
  13 Rory McComb                  91 OH SA                         M16A       45:36
  14 Shannon Nicolson             89 YA SA                         W17A       47:08
  15 Garry Harris                 52 TJ SA                         M50A       48:30
  16 Geoff Bennett                54 TT SA                         M50A       50:10
  17 Nicole Such                  86 OH SA                         W17A       53:36
  18 Teri McComb                  58 OH SA                         W40A       55:12
  19 Al Sankauskas                51 OH SA                         M50A       55:27
  20 Peta Johannsen               88 YA SA                         W17A       55:34
  21 Vern Hembrow                 47 OH SA                         M50A       57:20
  22 Chris Brown                  50 TJ SA                         M50A       60:10
  23 Benjamin Lee                 92 TJ SA                         M16A       61:50
  24 Erica Diment                 63 TT SA                         W40A       63:45
  25 Benjamin Diment              91 TT SA                         M16A       65:41
  26 Ruth Nicolson                57 YA SA                         W40A       68:42
  27 Ruth Hicks                   61 TT SA                         W40A       71:54
  28 Rosalie Bennett              56 TT SA                         W40A       73:42
  29 Jeanette Paterson            48 TT SA                         W40A       79:37
  30 Claire Bell                  62 OH SA                         W40A       81:02
  31 Julie Crebbin                65 YA SA                         W40A       85:08

     Adrian Uppill                50 OH SA                         M50A          mp

Back to top

Course 4  (21) 2.8 km  40 m   7 C         

   1 Marissa Lee                  90 TJ SA                         W16A       23:38
   2 John Lyon                    37 TT SA                         M60A       25:53
   3 Alison Radford               51 TT SA                         W50A       28:50
   4 Laura Bell                   90 OH SA                         W16A       29:38
   5 John Williams                43 TJ SA                         M60A       31:26
   6 Nadia Velaitis               91 YA SA                         W16A       31:39
   7 Jennie Bourne                46 OH SA                         W50A       35:00
   8 Peter Kreminski              41 WA SA                         M60A       35:11
   9 Kevin Vigar                  40 LI SA                         M60A       37:01
  10 Stephanie Mason-Fyfe         91 TT SA                         W16A       40:49
  11 David Tilbrook               45 OH SA                         M60A       41:24
  12 John Such                    42 OH SA                         M60A       43:41
  13 Janet Davill                    TJ SA                         W50A       44:35
  14 Jennifer Kennedy             46 TT SA                         W50A       46:30
  15 Helen Mason-Fyfe             92 TT SA                         W16A       48:13
  16 Trevor Morcom                44 TJ SA                         M60A       50:53
  17 Rachael Sampson                 TT SA                         W16A       52:42
  18 Mike Hicks                   39 TT SA                         M60A       54:37
  19 Sue Merchant                 52 TJ SA                         W50A       55:16
  20 Zita Sankauskas              53 OH SA                         W50A       60:13
  21 Dick Freeland                42 TJ SA                         M60A       78:14

Back to top

Course 5  (5)  2.3 km  55 m   8 C         

   1 Ron Larsson                  29 TT SA                         M70A       33:15
   2 Jeffa Lyon                   33 TT SA                         W60A       33:22
   3 Helen Smith                  42 TT SA                         W60A       40:43
   4 Rae Harris                   27 WA SA                         W70A       50:48
   5 Bill Catchpoole              28 YA SA                         M70A       50:49

Back to top

Course 6  (11) 3.2 km  45 m   7 C         

   1 Simon Mitchell                  OH SA                         O15B       42:15
   2 Brett Mason-Fyfe             89 TT SA                         O15B       44:13
   3 Kevin Murphy                 48 TT SA                         M40B       50:54
   4 Laura Bullock                   WA SA                         EOD2       53:49
   5 Cheryl Mason                 72 TT SA                         O15B       54:37
   6 Mick Idle                       TT SA                         O15B       55:01
   7 Dean Fyfe                    71 TT SA                         O15B       55:14
   8 Maarten Nieuwenhoven         46 TT SA                         M40B       57:03
   9 Ian Smith                       TT SA                         EOD2       57:25
  10 Henry Hazell                 93 TT SA                         M14A       64:09
  11 family Fisher                   YA SA                         EOD2       83:31

Back to top

Course 7  (7)  2.5 km  40 m   6 C         

   1 Robert Hillyard              45 TJ SA                         M60B       35:14
   2 Ann Nolan                    44 TJ SA                         W40B       35:55
   3 Tiffany Idle                    NONE SA                       W14A       41:56
   4 Jan Hillyard                 49 TJ SA                         W40B       53:34
   5 Pat Velaitis                 54 YA SA                         W40B       68:08
   6 Regina Mogridge                 WA SA                         W40B       70:37

     Carol Such                   46 OH SA                         W40B          mp

Back to top

Course 8  (10) 2.3 km  25 m   10 C        

   1 Stephen Dick                    NONE SA                       EOD3       16:50
   2 Luke Hazell                  93 TT SA                         Easy       18:56
   3 Phillip Dick                    NONE SA                       EOD3       24:53
   4 Heath Bennett                92 TT SA                         Easy       24:57
   5 Matthew Dick                    NONE SA                       EOD3       26:59
   6 Liana Crebbin                94 YA SA                         Easy       28:59
   7 Deborah+Daniel Bell          93 OH SA                         Easy       30:09
   8 Susan Telfer                    OH SA                         EOD3       31:11
   9 Gail Mantel                     TJ SA                         EOD3       38:47
  10 Thomas Hicks                 93 TT SA                         Easy       45:50

Back to top

Course 9  (4)  1.4 km  20 m   7 C         

   1 Georgia Hicks                96 TT SA                         VEasy      16:18
   2 Jemma Hicks                  96 TT SA                         VEasy      21:26
   3 Christopher Mason-Fyfe       95 TT SA                         VEasy      21:30
   4 Trent Crebbin                98 YA SA                         VEasy      22:30

Back to top