Victor Harbour - 5th March 2005Saturday 5/03/2005
Orienteering Results

Victor Harbor - SAT 5th March
Courses extended across the Bluff with blustery conditions on the west side, however those who scaled the slopes to the boulder near the top were rewarded with views of the coastline.
Both events were very well attended in cool conditions, however a few keen orienteers were seen "cooling off" in the sea at Horseshoe Bay after completing their courses at Port Elliott.
   Pl Name                            Club                     Time



1F  (1)         1.6 km   0 C               

    1 Ruth & Rosemary Nicolson        YA SA                   48:48



1M  (4)         1.6 km   0 C               

    1 Al Sankauskas                   OH SA                   15:39
    2 John Such                       OH SA                   23:00
    3 Dante Afnan                     YA SA                   28:10
    4 Steve/Maya/Ethan Cooper         YA SA                   33:37



2F  (24)        3.9 km   0 C               

    1 Zebedy Hallett                  YA SA                   33:47
    2 Robin Uppill (UO, Setter)       OH SA                   38:21
    3 Lexie Ashforth                  WA SA                   40:45
    4 Jill Dodsworth                  YA SA                   46:49
    5 Michelle Chamalaun              OH SA                   47:20
    6 Shannon Nicolson                YA SA                   51:01
    7 Claire Davill                   TJ SA                   51:46
    8 Sue Gurman                      VIC VIC                 54:11
    9 Christine Franklin              TJ SA                   57:29
   10 Liz Drew                        NONE SA                 57:30
   11 Stephanie Mason-Foyfe           TT SA                   57:39
   12 Erica Diment                    TT SA                   58:46
   13 Kerryne Dickie                  TT SA                   59:28
   14 Talia & Evelyn Colwell          OH SA                   64:19
   15 Zita Sankauskas                 OH SA                   65:12
   16 Ann Nolan                       TJ SA                   67:16
   17 Regina Mogridge                 WA SA                   69:38
   18 Jeffa Lyon                      TT SA                   70:51
   19 Margrit Leuenberger             OH SA                   76:12
   20 Robyn Cutten                    WA SA                   78:15
   21 Josie Smernik                   NONE SA                 79:34
   22 Janet Davill                    TJ SA                   82:23
   23 Milton Spurling                 TT SA                   96:43
   24 Fiona Spurling                  TT SA                   96:46



2M  (19)        3.9 km   0 C               

    1 Lee Merchant                    TJ SA                   29:34
    2 Michael Roberts                 OH SA                   34:42
    3 Kris Colwell                    OH SA                   34:46
    4 Trystan Bennett                 TT SA                   42:14
    5 Geoff Bennett                   TT SA                   43:12
    6 Marc Turner                     TJ SA                   46:30
    7 Colin Dodd                      OH SA                   47:52
    8 Aaron Maddison                  OH SA                   49:07
    9 Ken Clarke                      TJ SA                   50:01
   10 Peter Cutten                    WA SA                   50:44
   11 Owen Coffee                     OH SA                   51:06
   12 Peter & Sue Milne               NONE SA                 56:04
   13 Vern Hembrow                    OH SA                   62:33
   14 Keith Heather Le Watkins        TJ SA                   62:59
   15 Stan Gurman                     VIC VIC                 65:19
   16 Ashley Dodsworth                YA SA                   68:47
   17 Christopher Mason-Fyfe          TT SA                   72:33
   18 Andrew &  Emma Cranley          NONE SA                 73:44

      John Williams                   TJ SA                     dnf



3F  (6)         5.6 km   0 C               

    1 Venessa Round                   TT SA                   49:16
    2 Emelie Agnedal                  TT SA                   51:04
    3 Rebecca Hembrow                 OH SA                   59:16
    4 Cheryl Mason                    TT SA                   76:14
    5 Helen & Tiffany Mason-Fyfe      TT SA                   81:05
    6 Edda Keskula                    WA SA                   83:51



3M  (26)        5.6 km   0 C               

    1 Lachlan Hallettt                YA SA                   36:59
    2 Conrad Elson                    AL TAS                  37:26
    3 Leigh Dickie                    TT SA                   39:59
    4 Brett Merchant                  TJ SA                   44:27
    5 Paul Hoopman                    TJ SA                   44:33
    6 Warwick Dougherty               WA SA                   44:35
    7 Miguel Clark                    WA SA                   45:09
    8 Simon (Andy) Capp               TJ SA                   45:35
    9 Andre Scott                     TT SA                   48:02
   10 Tyson Hillyard                  TJ SA                   48:11
   11 Craig Colwell                   OH SA                   48:34
   12 Dave Nicolson                   YA SA                   49:28
   13 Nigel Dobson-Keeffe             NONE SA                 50:52
   14 Jason Nicolson                  YA SA                   56:27
   15 George Reeves                   TT SA                   58:00
   16 Andrew Mogridge                 WA SA                   59:29
   17 Ryan Farquharson                NONE SA                 60:19
   18 Maurice Patien                  YA SA                   63:06
   19 Ben Diment                      TT SA                   64:01
   20 Trevor Diment                   TT SA                   65:16
   21 Simon Mitchell                  OH SA                   70:51
   22 Bill Catchpoole                 YA SA                   81:16
   23 Mick Idle                       TT SA                   91:17
   24 Ron Larsson                     TT SA                   91:43
   25 Dean Fyfe                       TT SA                  100:25
   26 Michael Klunder                 NONE SA                122:08