Flinders University Sledge Event 2006Sunday 13/08/2006
Orienteering Results


Fantastic weather for the Flinders University Sledge event brought out the best dressed sledgers (including Pirate, Knight, Super Heroes, Devil, Invisible Sledger, Fruity Sledger, "Lady" plus handbag, Fairy, Medieval Sledgers, Sturt AFL Sledger and AFL Umpire) to tackle to two sledge courses, as well as regular orienteers and relative newcomers who entered for the 2 standard courses.
As usual many sledgers totally ignored instructions and proved they can't visualise by following the snaky line on the visualisation leg instead of the descriptive instructions!
The splits show the down hill leg (controls 122-123) and the memory oval sprint (control 105, 102, 102 and 103 to the Finish). Many failed the sprint test of memorising 4 simple pieces of information at the end of the course.
   Pl Name                            Club                     Time

    


Long Sledge - Female  5.6 km  0 m   6 C        

    1 Jenny Casanova                  WA SA                   54:16
    2 Robin Uppill                    OH SA                   57:26
    3 Mallory Hughes                  OH SA                   67:57
    4 Michelle Chamalaun              OH SA                   75:08
    5 Lauren Gillis                   OH SA                   76:17
    6 Regina Mogridge                 WA SA                  105:22

      Candy Schnell                   YA SA                     dnf



Long Sledge - Male 5.6 km  0 m   6 C        

    1 Simon Uppill                    OH SA                   37:17
    2 Lachlan Hallett                 YA SA                   45:34
    3 John Nieuwenhoven               TT SA                   46:03
    4 Leigh Dickie                    TT SA                   47:27
    5 Benjamin Diment                 TT SA                   50:29
    6 Tom Dose                        TT SA                   52:05
    7 Thomas Diment                   TT SA                   52:47
    8 Genborg Kjell                   NONE SA                 53:43
    9 Paul Hoopmann                   TJ SA                   54:07
   10 Andrew McComb                   OH SA                   54:29
   11 Kris Colwell                    OH SA                   54:43
   12 Tyson Hillyard                  TJ SA                   56:11
   13 Shane Venning                   YA SA                   57:22
   14 Tristan Lee                     TJ SA                   58:03
   15 Simon (Andy) Capp               TJ SA                   61:35
   16 Ian Winn                        OH SA                   68:13
   17 Darrin Smith                    OH SA                   73:47
   18 George Reeves                   TT SA                   85:34

      Tom Bullock                     WA SA                     dnf



Short Sledge  - Female 4.1 km  0 m   6 C        

    1 Susanne Casanova                WA SA                   37:41
    2 Zara Soden                      OH SA                   46:19
    3 Nadia Velaitis                  YA SA                   50:13
    4 Laura Bell                      OH SA                   53:07
    5 Helen Mason-Fyfe                TT SA                   56:06
    6 Shannon Nicolson                YA SA                   56:17
    7 Heather Browett                 OH SA                   56:53
    8 Erica Diment                    TT SA                   61:13
    9 Jennie Bourne                   OH SA                   61:18
   10 Teri McComb                     OH SA                   63:01
   11 Stephanie Mason-Fyfe            TT SA                   64:58
   12 Nicole Such                     OH SA                   66:03
   13 Kerry Dickie                    TT SA                   85:36
   14 Sue Bament                      OH SA                   91:16
   15 Ruth Nicolson                   YA SA                  110:10



Short Sledge - Male 4.1 km  0 m   6 C        

    1 Brett Merchant                  TJ SA                   38:35
    2 Rory McComb                     OH SA                   41:28
    3 Max Sankauskas                  OH SA                   41:54
    4 Riordan Dose                    TT SA                   44:14
    5 Michael Roberts                 OH SA                   44:22
    6 Heinz Leuenberger               OH SA                   44:52
    7 John Williams                   TJ SA                   45:43
    8 Morris Allen                    NONE SA                 46:23
    9 Gerry Velaitis                  YA SA                   46:37
   10 Antony White                    OH SA                   47:29
   11 Benjamin Lee                    TJ SA                   47:31
   12 Douglas Lee                     TJ SA                   49:02
   13 David Tilbrook                  OH SA                   49:31
   14 Peter Kreminski                 WA SA                   53:14
   15 Lee Merchant                    TJ SA                   53:55
   16 Tom Ralph                       NONE SA                 57:07
   17 Bryn McComb                     OH SA                   62:47
   18 Al Sankauskas                   OH SA                   66:57
   19 Robert Hillyard                 TJ SA                   83:57
   20 Dean Fyfe                       TT SA                   85:04
   21 John Such                       OH SA                   85:10
   22 Brett Mason-Fyfe                TT SA                   85:51
   23 Bill Catchpoole                 YA SA                   87:03



Moderate - Female  3.2 km  0 m   0 C        

    1 Rachel Sampson                  TT SA                   37:18
    2 Garry Harris                    TJ SA                   37:57
    3 Kirsten Moller                                          44:23
    4 Anne Pillman                    NONE SA                 48:41
    5 Carolyn Strong                  TT SA                   50:52
    6 Allan Andersen                  WA SA                   54:00
    7 Robyn Dose                      TT SA                   54:42
    8 Jeffa Lyon                      TT SA                   58:27
    9 Zita Sankauskas                 OH SA                   60:51
   10 Lari McKenzie                   NONE SA                 64:13
   11 Hannah Jansen                   NONE SA                 65:47
   12 Fi Pahor                        TT SA                   66:55
   13 Fiona Morcom                    TJ SA                   83:33
   14 Melissa Smith                   OH SA                   84:08
   15 Jan Hillyard                    TJ SA                   94:49
   16 Meg Phiddian                    NONE SA                 97:27
   17 Ellen Phiddian                  NONE SA                 99:37



Moderate - Male  ( 3.2 km  0 m   0 C        

    1 Adham Davies                    NONE SA                 29:40
    2 Sam Caon                        NONE SA                 31:24
    3 Ken Thompson                    TT SA                   46:27
    4 Mark Ralph                      NONE SA                 59:50
    5 Benjamin Schnell                NONE SA                 67:08
    6 Billy MacFarlan                 TT SA                   71:37
    7 Cameron Birrane                 YA SA                   78:07
    8 Jack Sherwell                   YA SA                   83:16
    9 Jamie Grafton                   NONE SA                103:06



Easy - Female  (10 2.0 km  0 m   0 C        

    1 Amy Weber                       NONE SA                 26:50
    2 Debbie Sampson                  TT SA                   29:34
    3 Ann Nolan                       TJ SA                   43:38
    4 Ruby Genborg                    NONE SA                 48:16
    5 Kate Jansen                     NONE SA                 53:05
    6 Rachael Thompson                NONE SA                 56:09
    7 Maddy McCarthy                  NONE SA                 67:45
    7 Tarn Soden                      OH SA                   67:45
    9 Jo Dumbrill                     NONE SA                 67:52
   10 Sarah Golfis                    NONE SA                 73:35



Easy - Male  (6)   2.0 km  0 m   0 C        

    1 Tim Jansen                      NONE SA                 22:48
    2 Bryn Soden                      OH SA                   22:58
    3 Pearce Eckerman                 NONE SA                 37:43
    4 Nick Jansen                     NONE SA                 38:12
    5 Thomas Gillis                   NONE SA                 45:34
    6 David Law                       TT SA                   51:16



Easy - Group  (2)  2.0 km  0 m   0 C        

    1 Glenn and Meg Leeson            NONE SA                 47:16
    2 Greg + 2 Bishop                 TT SA                   54:06