Belair National ParkSunday 26/03/2006
Orienteering Results


The event saw the attendance of many family groups - many of those listed as non-members were family groups (event though only one name is listed) from the Double Helix Club and others who had attended Summer Series events or other promotional events, or received publicity information through schools or via other means.
The metrogaine on Saturday reduced our members' attendance, however all those present enjoyed the courses planned by Craig Colwell with some longer route choice legs the moderate and hard courses.
   Pl Name                            Club                     Time



1F  (1)         7.3 km  280 m   0 C        

    1 Susanne Casanova                WA SA                   68:30



1M  (9)         7.3 km  280 m   0 C        

    1 Simon Uppill                    OH SA                   54:44
    2 Stephen Dose                    TT SA                   68:50
    3 Tristan Lee                     TJ SA                   71:56
    4 Dave Nicolson                   YA SA                   77:01
    5 Jason Nicolson                  YA SA                   78:22
    6 Tony Radford                    TT SA                   78:33
    7 Andre Scott                     TT SA                   84:12
    8 David Talbot                    NONE SA                 98:45

      Andrew Slattery                 TT SA                     dnf



2M  (5)         6.1 km  245 m   0 C        

    1 Paul Hoopmann                   TJ SA                   52:41
    2 Tyson Hillyard                  TJ SA                   63:18
    3 Nigel Dobson-Keeffe             YA SA                   77:30
    4 Peter Ashforth                  WA SA                   81:08
    5 Douglas Lee                     TJ SA                   87:55



3F  (6)         5.7 km  200 m   0 C        

    1 Robin Uppill                    OH SA                   54:18
    2 Alison Radford                  TT SA                   63:31
    3 Laura Bell                      OH SA                   74:14
    4 Nadia Velaitis                  YA SA                   75:57
    5 Shannon Nicolson                YA SA                   77:49
    6 Michelle Chamalaun              OH SA                   80:28



3M  (15)        5.7 km  200 m   0 C        

    1 Shane Venning                   NONE SA                 53:07
    2 Phil Hazell                     TT SA                   55:23
    3 Greg Rowberry                   WA SA                   55:35
    4 Gerry Velaitis                  YA SA                   60:37
    5 Heinz Leuenberger               OH SA                   61:33
    6 Frank Tomas                     WA SA                   61:45
    7 Ken Fisher                      YA SA                   63:20
    8 Benjamin Diment                 TT SA                   66:15
    9 Doug McMurray                   YA SA                   69:19
   10 Stuart Lane                     OH SA                   69:34
   11 Peter Cutten                    WA SA                   74:02
   12 Peter Kreminski                 WA SA                   76:53
   13 Bill Catchpoole                 YA SA                   85:06
   14 Ron Larsson                     TT SA                   85:42
   15 Andrew Mogridge                 WA SA                   92:57



4F  (14)        4.3 km  100 m   0 C        

    1 Vanessa Round                   TT SA                   31:05
    2 Jenny Casanova                  WA SA                   39:55
    3 Lexie Ashforth                  WA SA                   44:59
    4 Zara Soden                      OH SA                   46:25
    5 Cheryl Mason                    TT SA                   65:40
    6 Claire Davill                   TJ SA                   68:47
    7 Rachael Sampson                 TT SA                   71:43
    8 Jeffa Lyon                      TT SA                   76:09
    9 Ruth Nicolson                   YA SA                   77:16
   10 Jennifer Kennedy                TT SA                   84:40
   11 Claire Bell                     OH SA                   98:42
   12 Jan Hillyard                    TJ SA                  121:29

      Ann Nolan                       TJ SA                     dnf
      Sue Bament                      OH SA                     dnf



4M  (21)        4.3 km  100 m   0 C        

    1 Robert Smith                    TT SA                   37:55
    2 John Soden                      OH SA                   37:59
    3 Sean Hooper                     WA SA                   45:30
    4 Garry Harris                    TJ SA                   48:52
    5 David Tilbrook                  OH SA                   50:51
    6 George Reeves                   TT SA                   53:06
    7 Tony Rathjen                    WA SA                   59:02
    8 Hermann Frank                   TT SA                   60:11
    9 Brett Mason-Fyfe                TT SA                   62:58
   10 Philiip Bell                    OH SA                   63:52
   11 Ken Clarke                      TJ SA                   66:04
   11 Ken Thompson                    TT SA                   66:04
   13 Allan Andersen                  WA SA                   69:53
   14 John Such                       OH SA                   71:02
   15 Dean Fyfe                       TT SA                   74:33
   16 Alan Barnett                    TT SA                   76:13
   17 Roy Bierton                     OH SA                   78:43
   18 Robert Hillyard                 TJ SA                   79:33
   19 Marc Turner                     TJ SA                   83:06
   20 Kevin Murphy                    TT SA                   94:00

      Michael Roberts                 OH SA                     dnf



5F  (6)         4.9 km  140 m   0 C        

    1 Lauren Gillis                   NONE SA                 63:42
    2 Regina Mogridge                 WA SA                   73:39
    3 Zita Sankauskas                 OH SA                   77:58
    4 Kathryn Hill                    NONE SA                 78:05
    5 Sherie Yong                     NONE SA                102:27
    6 Jasmine Brooksby                NONE SA                103:45



5M  (10)        4.9 km  140 m   0 C        

    1 Riordan Dose                    TT SA                   50:10
    2 Morris Allen                    NONE SA                 51:17
    3 Simon Mitchell                  OH SA                   58:15
    4 Geoff Bennett                   TT SA                   73:32
    5 Benjamin Lee                    TJ SA                   89:49
    6 Michael Hattersley              NONE SA                 96:07
    7 Eric Harris                     TT SA                   98:38
    8 Andrew Brooksby                 NONE SA                103:49
    9 Matthew Ireland                 NONE SA                127:17

      Thomas Varga                    OH SA                     dnf



5G  (5)         4.9 km  140 m   0 C        

    1 John Chevatin, Owen Cossee      NONE SA                 61:35
    2 Iraj Afnan                      OH SA                   91:58
    3 Patrick Davey                   NONE SA                 95:26
    4 McGuinness Family               NONE SA                118:40
    5 Pullen Family                   NONE SA                128:54



6F  (15)        3.7 km  90 m   0 C         

    1 Helen Mason-Fyfe                TT SA                   37:58
    2 Carolyn Strong                  TT SA                   46:14
    3 Cathie Hilditch                 NONE SA                 48:34
    4 Leeanne Osborne                 NONE SA                 48:54
    5 Jane Coffee                     OH SA                   54:02
    6 Anna Hazell                     TT SA                   54:58
    7 Stephanie Mason-Fyfe            TT SA                   59:29
    8 Robyn Dose                      TT SA                   62:24
    9 Marianne Carter                 NONE SA                 66:25
   10 Ieva Daenke                     NONE SA                 75:56
   11 Annette Shelley                 NONE SA                 79:44
   12 Cynthia Perry                   NONE SA                 79:56
   13 Michelle Brunker                NONE SA                 91:33
   14 Eloise Crowhurst                NONE SA                 99:15
   15 Larissa Katsma                  NONE SA                101:38



6M  (9)         3.7 km  90 m   0 C         

    1 Tom Ralph                       NONE SA                 27:41
    2 Luke Hazell                     TT SA                   38:00
    3 Henry Hazell                    TT SA                   38:51
    4 Brodie Dobson-Keeffe            YA SA                   41:41
    5 Aaron Maddison                  OH SA                   45:33
    6 Glen Gah                        NONE SA                 50:20
    7 Mark Ralph                      NONE SA                 56:26
    8 Ian Smith                       TT SA                   56:46
    9 Jamie Dayman                    NONE SA                 90:00



6G  (10)        3.7 km  90 m   0 C         

    1 Emma and Andrew Cranley         NONE SA                 45:43
    2 Robyn and Sophie Cutten         WA SA                   60:09
    3 Georgie Simmons                 NONE SA                 63:55
    4 Ngari Boehm                     NONE SA                 68:59
    5 Raleigh and Alex Hoberg         NONE SA                 71:15
    6 family Agnew                    NONE SA                 77:02
    7 Galanis Family                  NONE SA                 90:11
    8 Johnston Family                 NONE SA                 91:20
    9 Nev & Natasha Hainke            NONE SA                105:00
   10 Alloritt Family                 NONE SA                153:02



7F  (8)         2.1 km   0 C               

    1 Jesse Moffa                     NONE SA                 21:45
    2 Isobel Pavey                    OH SA                   30:06
    3 Fruzsi Kenez                    OH SA                   40:51
    4 Georgie and Kera Simmons        NONE SA                 41:02
    5 Sui Yu                          NONE SA                 42:43
    6 Sue MacFarlan                   TT SA                   44:03
    7 Rachael Thompson                NONE SA                 56:05
    8 Zoe McAllister                  NONE SA                102:31



7M  (13)        2.1 km   0 C               

    1 Bryn Soden                      OH SA                   22:12
    2 Ben Schnell                     NONE SA                 23:56
    3 Arran Stibbs                    OH SA                   26:09
    4 Damian Kolman                   NONE SA                 31:30
    5 Daniel Bell                     OH SA                   32:11
    6 Billy MacFarlan                 NONE SA                 32:27
    7 Christopher Mason-Fyfe          TT SA                   33:50
    8 Bradley Thompson                NONE SA                 38:08
    9 Nicholas Schnell                NONE SA                 39:24
   10 Stephen Forbes                  NONE SA                 44:59
   11 Glenn Hart                      NONE SA                 46:03
   12 Fergis Dall                     NONE SA                 58:37
   13 Brett Gresham                   NONE SA                 62:53



7G  (11)        2.1 km   0 C               

    1 Alex Canty                      NONE SA                 30:24
    2 Jenny Wood plus one             NONE SA                 32:29
    3 Chapman Family                  NONE SA                 33:29
    4 Riley and Sam Molloy            NONE SA                 41:28
    5 Colin Dodd, Andrew Hughes       OH SA                   41:59
    6 Venter Family                   NONE SA                 42:42
    7 Pip Canty                       NONE SA                 46:05
    8 Joseph Shaw                     NONE SA                 47:15
    9 Abbie and Wendy Deegan          NONE SA                 71:21
   10 McKenzie Family                 NONE SA                 71:44
   11 Josephand Adrian Shaw           NONE SA                 77:19



8F  (2)         1.6 km   0 C               

    1 Rachel Schache                  NONE SA                 30:06
    2 Tarn Soden                      OH SA                   49:09



8M  (6)         1.6 km   0 C               

    1 Arran Stibbs                    OH SA                   12:28
    2 Lachlan Hall                    NONE SA                 18:40
    3 Cara Moffa                      NONE SA                 20:58
    4 Daniel Kolman                   NONE SA                 35:28
    5 Leigh Francis                   NONE SA                 38:53
    6 Bryce Kraenhenbuehl             NONE SA                 43:16



8G  (2)         1.6 km   0 C               

    1 Caroline Barnett and James      NONE SA                 28:03
    2 Sarah Thomas                    NONE SA                 41:41