Australian Middle Distance Championships  Pewsey Vale 14th April 2007

   Pl Name                       Club                    Time 
 
M-10  (3)            1.4 km  30 m   9 C    
 
    1 Ingwersen, Ruben           PO A                   10:45 
    2 Crebbin, Trent             YA S                   12:41 
    3 Ingwersen, Dylan           PO A                   45:24 
 
M10  Shadowed  (1)                                  
 
    1 Burridge, Nicholas         UG Q                   10:35 
 
 
 
 
M-12  (2)            2.2 km  60 m   11 C   
 
    1 Jackson, Timothy           MF V                   18:50 
    2 Mason-Fyfe, Christopher    TT S                   36:03 
 
 
 
M-14  (3)            2.5 km  90 m   11 C   
 
    1 Bertei, Kelly              TE S                   20:34 
    2 McComb, Bryn               OH S                   23:44 
    3 Hicks, Thomas              TT S                   74:36 
 
 
 
M-16A  (13)          2.8 km  115 m   13 C  
 
    1 McComb, Rory               OH S                   22:27 
    2 Neve, Max                  MF V                   28:29 
    3 Carter, Thomas             GS N                   28:43 
    4 Lawford, Ian               EU V                   30:11 
    5 McNulty, Oscar             LO W                   30:48 
    6 Keely, Shane               BG V                   30:55 
    7 Diment, Ben                TT S                   31:45 
    8 Mann, Bill                 BO W                   33:03 
    9 Gluskie, Marc              AL T                   33:51 
   10 Neve, Todd                 MF V                   34:35 
   11 Dobson-Keeffe, Brodie      YA S                   46:08 
   12 Lee, Benjamin              TJ S                   69:33 
 
      Robertson, James           BG V                     dns 
 
 
 
M17-20E  (15)        3.6 km  160 m   16 C  
 
    1 Neve, Morten               MF V                   26:28 
    2 Lee, Tristan               TJ S                   27:42 
    3 Stacey, Geoff              PO A                   28:27 
    4 Andrewartha, Nick          AL T                   28:29 
    5 Keely, Bryan               BG V                   28:37 
    6 Keely, Leon                BG V                   31:01 
    7 Fell, Rob                  NE V                   32:29 
    8 Roberts, Michael           OH S                   34:59 
    9 Woof, Sebastian            EV T                   35:06 
   10 Blatchford, Joshua         NC N                   38:04 
   11 Pywell, Richard            PO A                   40:17 
   12 Gafner, Valentin           WO W                   51:36 
   13 Roberts, Joshua            NC N                   56:31 
 
      Elson, Louis               AL T                     dns 
      Sankauskas, Max            OH S                     dns 
 
 
 
M17-20A  (5)         3.3 km  130 m   12 C  
 
    1 Merchant, Brett            TJ S                   32:53 
    2 Colwell, Kris              OH S                   37:17 
    3 Diment, Thomas             TT S                   57:08 
    4 Mason-Fyfe, Brett          TT S                   80:30 
 
      Mogridge, Andrew           WA S                     dns 
 
 
 
M21E  (30)           5.7 km  260 m   21 C  
 
    1 Crane, Matt                GBR GBR                31:43 
    2 Uppill, Simon              OH S                   33:51 
    3 Rattray, Kerrin            OH S                   35:53 
    4 Arthur, Bruce              MF V                   36:11 
    5 Morris, Eric               BN N                   37:26 
    6 Rattray, Ben               OH S                   37:33 
    7 Dufty, Craig               BO W                   38:04 
    8 Trewin, Blair              YV V                   38:19 
    9 Hallett, Lachlan           YA S                   38:45 
   10 Russell, Jim               BG V                   38:58 
   11 Key, Warren                MF V                   39:39 
   12 Jackson, Adrian            MF V                   40:14 
   13 Smyth, Ryan                WR T                   41:32 
   14 Naunton, Christopher       BG V                   41:37 
   15 Cavanagh, Dane             EN Q                   43:36 
   16 Andrewartha, Lee           AL T                   44:04 
   17 Parton, Matt               GS N                   44:49 
   18 Toomey, John               WO W                   46:01 
   19 Elson, Conrad              AL T                   50:14 
   20 Saile, Patrick             WR T                   51:09 
   21 Green, Jeremy              None OS                51:37 
   22 Morcom, Greg               TJ S                   51:57 
   23 Nieuwenhoven, John         TT S                   54:14 
   24 Dalton, Ian                WO W                   56:19 
   25 Sheldon, Peter             UG Q                   61:27 
   26 Hillyard, Tyson            TJ S                   64:36 
 
      Barr, Evan                 BG V                      mp 
      Dunne, Seb                 BS A                      mp 
      Meyer, Dave                SH N                     dns 
      Liggins, Paul              MF V                     dns 
 
 
 
M21A  (4)            4.8 km  250 m   18 C  
 
    1 Nicolson, Jason            YA S                   58:06 
    2 Slattery, Andrew           TT S                   60:24 
 
      Frank, Alexander           TT S                     dns 
      Clarke, Ken                TJ S                     dns 
 
 
 
MOpenB  (2)          3.2 km  140 m   11 C  
 
    1 Thorpe, Peter              None AU                54:02 
    2 Bourne, Margaret           OH S                   56:30 
 
 
 
M35A  (4)            4.4 km  225 m   16 C  
 
    1 Marsh, Paul                BF N                   35:18 
    2 Keech, Dion                MF V                   38:06 
    3 Fyfe, Dean                 TT S                  109:41 
    4 Madden, Michael            YV V                  121:54 
 
 
 
M40A  (6)            4.1 km  225 m   14 C  
 
    1 Dobson-Keeffe, Nigel       YA S                   63:47 
    2 Burridge, Michael          UG Q                   66:00 
    3 Crebbin, Daryl             YA S                   67:33 
    4 Read, Lance                UG Q                   70:04 
    5 Kriesl, Robert             SE S                   78:41 
    6 Edwards, Mike              None OS                86:00 
 
 
 
M45A  (16)           3.6 km  150 m   15 C  
 
    1 Mella, Bjorn               NC N                   30:12 
    2 McComb, Andrew             OH S                   32:30 
    3 Burt, Michael              RR A                   39:41 
    4 Peel, Geoff                NC N                   41:26 
    5 Nicolson, Dave             YA S                   42:29 
    6 Blatchford, Russell        NC N                   43:29 
    7 Scott, Andre               TT S                   45:15 
    8 Dunnage, Brian             WO W                   47:55 
    9 Sedunary, Vic              BK V                   48:20 
   10 McKenna, David             UR N                   51:28 
   11 Hicks, Steve               TT S                   52:10 
   12 Dodd, Ian                  DR V                   52:55 
   13 Diment, Trevor             TT S                   56:03 
   14 Carter, Richard            GS N                   74:55 
   15 Lee, Douglas               TJ S                   94:08 
 
      Andrewartha, Ross          None OS                   mp 
 
 
 
M50A  (16)           3.6 km  150 m   15 C  
 
    1 Lawford, Geoff             EU V                   28:17 
    2 Todkill, Geoff             NC N                   32:54 
    3 Dytlewski, Nick            None OS                35:51 
    4 Scown, John                AO A                   36:28 
    5 Whittaker, Tony            LO W                   37:41 
    6 Lithgow, James             GO N                   38:50 
    7 Cox, Melvyn                BN N                   43:09 
    8 Price, Colin               CC N                   44:38 
    9 Capp, Simon                TJ S                   50:08 
   10 Merchant, Lee              TJ S                   51:59 
   11 Velaitis, Gerry            YA S                   70:27 
   12 Fisher, Ken                YA S                   74:15 
 
      Colwell, Craig             OH S                     dns 
      Davey, Alex                WR N                     dns 
      Tucker, Richard            TT S                     dns 
      Jenkins, David             BS A                     dns 
 
 
 
M55A  (26)           3.4 km  150 m   13 C  
 
    1 Allison, Robert            RR A                   30:33 
    2 Davies, Nigel              EV T                   34:07 
    3 Preston, Robert            NC N                   34:33 
    4 Loye, Vincent              OH S                   34:48 
    5 Dent, Nick                 CC N                   36:33 
    6 Hawkins, Bob               NT N                   36:39 
    7 Shepherd, Peter            IK N                   36:57 
    8 Jones, Bill                RR A                   38:38 
    9 Hoopman, Paul              TJ S                   42:35 
   10 Rigby, Russell             NC N                   43:17 
   11 West, Rob                  BO W                   43:24 
   12 Elson, Bert                AL T                   44:24 
   13 Harris, Garry              TJ S                   44:55 
   14 Jackson, Peter             MF V                   46:50 
   15 Erwin, John                EU V                   48:51 
   16 Spry, Robert               BN N                   49:33 
   17 Stoeckel, Phil             WA S                   52:19 
   18 Fell, Don                  NE V                   54:10 
   19 Sankauskas, Al             OH S                   56:58 
   20 Bullock, Tom               WA S                   59:38 
   21 Harlow, Roger              EV T                   74:27 
   22 Mannering, Hannu           BS A                   77:18 
   23 Frank, Hermann             TT S                   88:48 
 
      Round, Mike                TT S                      mp 
      Uppill (unofficial), Adria OH S                      ot 
      Rowberry, Greg             WA S                     dns 
 
 
 
M60A  (30)           3.3 km  130 m   12 C  
 
    1 Smith, Robert              TT S                   34:26 
    2 Sauer, Trevor              EN Q                   35:00 
    3 Searle, Peter              BG V                   36:57 
    4 Dufty, Phil                BO W                   37:33 
    5 Junghans, Ron              GO N                   38:36 
    6 Barr, Ross                 GO N                   38:59 
    7 Hoban, Peter               EV T                   39:30 
    8 Lotty, Dave                UR N                   40:40 
    9 Murphy, Terry              UR N                   40:54 
   10 Merchant, Jim              GO N                   41:25 
   11 Ogilvie, Dick              UR N                   41:36 
   12 Howe, Mike                 LO W                   42:48 
   13 Rathjen, Jim               WA S                   47:03 
   14 Yeates, Peter              DR V                   48:22 
   15 Hill, Ed                   KO W                   48:23 
   16 Mann, James                BO W                   49:09 
   17 Pearce, Barry              IK N                   50:14 
   18 Potter, Jon                TE S                   50:28 
   19 Brownlie, Ken              WO W                   50:56 
   20 Wainwright, Eric           RR A                   50:58 
   21 Williams, John             TJ S                   53:41 
   22 Slade, Peter               TE S                   53:55 
   23 Major, John                KO W                   54:18 
   24 Trewin, Dennis             BS A                   54:19 
   25 Pywell, Wal                PO A                   60:31 
   26 Cavanagh, Terry            EN Q                   62:06 
   27 Thompson, Ken              TT S                   66:40 
   28 Tilbrook, David            OH S                   67:14 
   29 Nieuwenhoven, Maarten      TT S                   72:39 
   30 Moore, Bob                 WR N                   80:51 
 
 
 
M65A  (15)           2.8 km  115 m   13 C  
 
    1 Tarr, Alex                 YV V                   29:44 
    2 Mulherin, Ted              WH N                   34:51 
    3 Prime, Peter               TK V                   37:23 
    4 Sutton, John               RR A                   37:32 
    5 Galvin, Peter              BG V                   39:31 
    6 Kreminski, Peter           WA S                   46:37 
    7 Sheahan, John              BK V                   46:46 
    8 Meyer, Peter               SH N                   48:21 
    9 Hollamby, Gil              TT S                   52:11 
   10 Ingwersen, Frank           PO A                   62:14 
   11 Tomas, Frank               WA S                   68:35 
   12 Hicks, Mike                TT S                   71:09 
   13 Such, John                 OH S                   71:44 
 
      Mouatt, Robert             RR A                     dns 
      Hodsdon, John              SH N                     dns 
 
 
 
M70A  (8)            2.8 km  100 m   11 C  
 
    1 Lyon, John                 TT S                   36:25 
    2 Hanlon, Barry              WH N                   40:23 
    3 Miller, Allan              DR V                   51:17 
    4 Reeves, George             TT S                   52:09 
    5 Isbell, Mike               GO N                   68:29 
    6 Andersen, Allen            WA S                   71:57 
    7 Fathers, Neville           SH N                   74:25 
 
      Mella, Aage                None OS                   mp 
 
 
 
M75A  (4)            2.4 km  70 m   11 C   
 
    1 Cadman, Graeme             YV V                   38:11 
    2 Larsson, Ron               TT S                   38:22 
    3 Mount, Tony                AL T                   39:16 
 
      Johnson, Brian             GO N                     dns 
 
 
 
M80+A  (3)           1.8 km  120 m   8 C   
 
    1 Wehner, Hermann            WE A                   29:45 
    2 Schafer, Neil              GO N                   43:52 
    3 Clarke, Gordon             YV V                   67:06 
 
 
 
W-10  (1)            1.4 km  30 m   9 C    
 
    1 Burridge, Heather          UG Q                   10:11 
 
 
 
W-12  (4)            2.2 km  60 m   11 C   
 
    1 Blatchford, Nicola         NC N                   13:43 
    2 Hicks, Georgia             TT S                   28:11 
    3 Hicks, Jemma               TT S                   44:20 
 
      Crebbin, Liana             YA S                      mp 
 
 
 
W-14  (1)            2.5 km  90 m   11 C   
 
    1 Loye, Rachel               OH S                   39:40 
 
 
 
W-16A  (6)           2.4 km  70 m   11 C   
 
    1 Dunnage, Rachel            WO W                   29:19 
    2 Velaitis, Nadia            YA S                   29:38 
    3 Mason-Fyfe, Helen          TT S                   37:48 
    4 Schults-Rand, Lisette      UG Q                   66:03 
 
      Colwell, Talia             OH S                     dns 
      Mason-Fyfe, Stephanie      TT S                     dns 
 
 
 
W17-20E  (7)         2.8 km  120 m   14 C  
 
    1 Anderson, Bridget          UG Q                   24:07 
    2 Lawford, Belinda           EU V                   25:06 
    3 Pearce, Brea               EV T                   26:57 
    4 Gluskie, Kylee             AL T                   28:37 
    5 Brownridge, Clare          BG V                   29:26 
    6 Davis, Jessica             AL T                   29:31 
 
      Lawford, Julie             EU V                     dns 
 
 
 
W17-20A  (2)         2.5 km  75 m   13 C   
 
    1 Nicolson, Shannon          YA S                   36:09 
    2 Gillis, Lauren             OH S                   37:32 
 
 
 
W21E  (25)           4.9 km  255 m   20 C  
 
    1 Sheldon, Anna              UG Q                   37:12 
    2 Bluett, Tracy              BF N                   37:28 
    3 Elson, Grace               AL T                   37:42 
    4 Ewels, Kathryn             CH V                   38:00 
    5 Casanova, Susanne          WA S                   39:24 
    6 Neve, Jasmine              MF V                   39:34 
    7 Round, Vanessa             TT S                   40:22 
    8 Neve, Mace                 RR A                   43:17 
    9 Fairfax, Kirsten           MF V                   43:20 
   10 Radford, Zoe               TT S                   46:02 
   11 Whitfield, Kellie          SW W                   46:11 
   12 Davey, Briohny             WR N                   46:19 
   13 Arniece, Liga              None OS                47:07 
   14 Read, Wendy                UG Q                   47:41 
   15 Cavanagh, Ainsley          EN Q                   47:47 
   16 Casanova, Jenny            WA S                   49:55 
   17 West, Rachel               BO W                   50:29 
   18 Dent, Phoebe               CC N                   56:22 
   19 Warren, Emma               WR T                   58:03 
   20 Kauppila, Terhi            None OS                60:08 
   21 Fairfax, Louise            MF V                   61:33 
   22 Dunnage, Sarah             WO W                   61:53 
 
      Hallett, Zebedy            YA S                      mp 
      Elson, Jasmine             AL T                      mp 
      Barr, Ilka                 BG V                     dns 
 
 
 
W21A  (5)            4.4 km  225 m   16 C  
 
    1 Davill, Claire             TJ S                   55:01 
    2 Chamalaun, Michelle        OH S                   64:10 
    3 Such, Nicole               OH S                   90:19 
    4 Upton, Rachael             WA S                   91:22 
 
      Green, Kirsten             None OS                   mp 
 
 
 
WOpenB  (10)         3.2 km  140 m   11 C  
 
    1 Marron, Christine          TE S                   43:30 
    2 Ide, Amy                   LI S                   44:40 
    3 Velaitis, Pat              YA S                   48:12 
    4 Smith, Tina                DR V                   51:15 
    5 Yeates, Ilse               DR V                   52:46 
    6 Clark, Lisa                WA S                   58:29 
    7 Such, Carol                OH S                   63:33 
    8 Mella, Samantha            NC N                   67:27 
    9 Boehm, Ngari               TT S                   67:59 
 
      Moller, Kirsten            TT S                      mp 
 
 
 
W35A  (3)            3.6 km  150 m   15 C  
 
    1 Tarr, Sandra               YV V                   46:47 
    2 Enter, Mary                BK V                   52:53 
    3 Peel, Margaret             NC N                   69:20 
 
 
 
W40A  (9)            3.3 km  130 m   12 C  
 
    1 Blatchford, Karen          NC N                   40:44 
    2 McKenna, Jane              UR N                   56:06 
    3 Burridge, Linda            UG Q                   56:18 
    4 Bertei, Susi               TE S                   58:10 
    5 Hall, Louise               DR V                   68:08 
    6 Mogridge, Regina           WA S                   75:01 
    7 Keely, Jo-Anne             BG V                   77:51 
    8 Crebbin, Julie             YA S                   90:04 
 
      Diment, Erica              TT S                      mp 
 
 
 
W45A  (7)            3.3 km  130 m   12 C  
 
    1 Bourne, Jenny              EU V                   32:42 
    2 Colwell, Evelyn            OH S                   62:38 
    3 Agnew, Dawn                WO W                   67:08 
    4 Young, Carol               None OS                92:45 
    5 Mann, Julie                IK N                   93:11 
    6 Dodd, Debbie               DR V                   98:45 
    7 Pahor, Fi                  TT S                  122:35 
 
 
 
W50A  (15)           2.8 km  115 m   13 C  
 
    1 Jackson, Carolyn           MF V                   29:24 
    2 Neve, Sue                  MF V                   33:45 
    3 Uppill, Robin              OH S                   35:35 
    4 Wood, Hilary               CC N                   37:55 
    5 Haarsma, Kay               TT S                   46:41 
    6 Pallas, Robyn              CC N                   52:34 
    7 Davey, Debbie              WR N                   53:07 
    8 Nicolson, Ruth             YA S                   57:24 
    9 Strong, Carolyn            TT S                   58:14 
   10 Andrewartha, Wendy         AL T                   60:34 
   11 Scown, Ann                 AO A                   64:32 
   12 Merchant, Sue              TJ S                   82:21 
   13 Hardy, Jan                 AL T                   95:10 
   14 Sankauskas, Zita           OH S                   98:59 
 
      Schofield, Helen           NE V                     dns 
 
 
 
W55A  (22)           2.8 km  100 m   11 C  
 
    1 Brownlie, Carol            WO W                   32:06 
    2 Rand, Jacquie              UG Q                   39:01 
    3 Allison, Judy              RR A                   40:34 
    4 Murphy, Helen              UR N                   46:19 
    5 West, Lois                 BO W                   47:02 
    6 Junghans, Barbara          GO N                   49:48 
    7 Stoltze, Lyn               LO W                   50:44 
    8 Sauer, Meredyth            EN Q                   52:33 
    9 Jones, Kerryne             RR A                   53:54 
   10 Malmgron, Lyn              SH N                   54:35 
   11 Rigby, Carolyn             NC N                   55:15 
   12 Martin, Barbara            BS A                   60:31 
   13 Moore, Pauline             WR N                   60:49 
   14 Sheahan, Jenny             BK V                   62:46 
   15 Miethke, Pat               PO A                   63:57 
   16 Paterson, Jeanette         TT S                   66:58 
   17 Fell, Fiona                NE V                   67:59 
   18 King, Pamela               DR V                   74:23 
   19 Prime, Pam                 TK V                   92:16 
 
      Preston, Julia             NC N                      mp 
      Slade, Chris               TE S                      mp 
      Hodsdon, Val               SH N                     dns 
 
 
 
W60A  (7)            2.5 km  75 m   13 C   
 
    1 Hawkins, Jenny             BS A                   40:51 
    2 Dufty, Penny               BO W                   41:23 
    3 Bourne, Jennie             OH S                   41:34 
    4 Major, Jennifer            KO W                   42:14 
    5 Herkes, Judi               BK V                   50:36 
    6 Searle, Dianne             BG V                   63:16 
    7 Sutton, Ann                RR A                   72:26 
 
 
 
W65A  (7)            2.4 km  70 m   11 C   
 
    1 Tarr, Janet                YV V                   32:23 
    2 Smith, Helen               TT S                   34:27 
    3 Schafer, Christa           GO N                   36:14 
    4 Ingwersen, Ann             PO A                   37:20 
    5 Alexander, Helen           BK V                   38:25 
    6 Morris, Janet              WH N                   46:12 
    7 Craig, Margaret            GO N                   47:43 
 
 
 
W70A  (5)            2.1 km  70 m   10 C   
 
    1 Ogilvie, Maureen           UR N                   30:51 
    2 Lyon, Jeffa                TT S                   42:41 
    3 Miller, Pat                DR V                   45:15 
    4 Mount, Sue                 AL T                   55:09 
 
      Johnson, Beverley          GO N                     dns 
 
 
 
W75A  (3)            1.8 km  120 m   8 C   
 
    1 Healy, Sue                 NE V                   27:11 
    2 Rowlands, Joyce            NE V                   29:45 
    3 Rye, Pella                 None OS                36:39 
 
 
 
W80+A  (1)           1.8 km  120 m   8 C   
 
    1 Harris, Rae                WA S                   58:40