Hawthorndene Orienteering Event  Results

Saturday 12 May 2007

 A sunny afternoon provided pleaseant conditions for the more competitive on the longer and sprint courses, whilst many family groups completed the short and medium course.  
Over 100 particpants as 75 entrants were present.

SHORT COURSE 2.0km

1. Brett Mason-Fyfe    17:06
2. Daniel Kolman    25:07
3. Christopher Mason Fyfe    31:44
4. Hailey Valladares    35:40
5. Alison, Danile and Rachel Marsden    38:12
6. Craig Fowler    38:59
7. Damion Kidman    39:10
8. Jasmine Bevelnader    44:10
9. Erin Wellington-Hyde    44:42
10. Zhen Guo plus 1    47:36
11. Brady Stead plus 3    52:07
12. Ella Leak    53:55
12. Isaac Laek    53:55
14. Bethany Stapleton    1:00:58
15. Jill Offe and Eve Denner 1:03:17
16. Brian, Amanda, Gareth and Jolene Peer 1:03:48
17. Leith Soden and family    1:03:50
18. Robin & Nietzsche Sparrow 1:49:18


MEDIUM COURSE  4.3km

1. Ben Diment    33:59
2. Tyson Hillyard    34:21
3. John Williams    37:06
4. Morris Allen    37:44
5. David Tlibrook    42:14
6. Luke Hazell    42:18
7. Laura Bell    43;47
8. Phil Hazell    45:15
9. Peter Kreminski    51:22   
10. Harry Waterhouse    54:05
11. George Reeves    55:19
12. Carolyn Strong    55:30
13. Henry Hazell    55:38
14. Erica Diment    55:59
15. Alan Anderson    1:01:06
16. Justin Valladares    1:02:09
17. Darrin Smith    1:02:40
18. Brett and Bea Hurrell    1:03:22
19. Michael Bowman    1:08:23
20. Crettenden Family    1:17:40
21. Claire Bell    1:19:18
22. Ben, Bruce, Steph and Tom Harris  1:21:05
23. Alistair Knox    1:21:14
24. Joseph Kneebone    1:32:32
24. Aiden Sullivan     1:32:32
26. Peter Jackson plus 4    1:33:44
27. Alexander Benn and Family    1:43:50
28. Delister Family    1:50:14
Drinkald    7 controls
Oscar Diplock and family 7 controls
Jenny Gillis


LONG COURSE  6.5km

1. Simon Uppill    45:07
2. John Nieuwenhoven    49:27
3. Catherine Loye    1:00:15
4. Steve Sullivan    1:03:05
5. Bruce Greenhalgh    1:03:50
6. Lauren Gillis    1:05:45
7. Kirstem Moller    1:10:48
8. Michael K        1:15:50
9. Evelyn Colwell    1:19:34
10. Trevor Diment    1:23:03
11. Robin English    1:26:04
12. Anne Pillman    1:32:47
13. Regina Reuter    1:39:48
14. Madeline and Eleanor Waddleworth 1:43:36
15. Kat Vogt    1:56:24
Phil Bell 15 Controls

SPRINT COURSE 2.5 km

1. Simon Uppill    11:37
2. John Nieuwenhoven  12:57
3. Susanne Casanova    14:03
4. Tyson Hillyard    15:37
5. Ben Diment    16:15
6. Morris Allen    16:26
7. Helen Mason Fyfe    17:08
8. Kingsley Vallederas  19:54
9. Jenny Bourne    28:05