South East Parklands National Orienteering Day Event  Results

6 May 2007

 Run by the Wallaringa Club on the Southeast Parklands map

                   The seven Wallaringans attending all contributed to making the event the success it was, with about a dozen new individuals and families trying orienteering for the first time. We were helped by perfect weather (for beginners) and by other orienteering stalwarts who coached new-comers and supplied equipment that we lack.

                   Special thanks to Andrew Mogridge, the course planner, and John Such OASA Publicity Officer.

SHORT COURSE 1.4Km

  1. Hayley Valladares           24:18
  2. Christopher Mason-Fyfe  26:10
  3. Sophie + 3 Bevelander    30:44
  4. Vine Hall Family             37:05
  5. Richard Young              43:36
  6. David Halden              53:36
  7. Harris & Slater Families  113:00


MEDIUM COURSE  3.5Km
  1. John Williams                31:07
  2. Peter Cutten                    41:43
  3. Cheryl Bevelander                41:59
  4. Jennie Bourne                44:30
  5. Michael Bowman                48:55
  6. Wardleworth Family                58:45
  7. Rachel Fisk                    59:39
  8. Annette & Ken Thompson            60:14
  9. Justin Valladares & Cameron Birrane  61:04
  10. Jeffa Lyon                    61:40
  11. Hannah Bourne                62:09
  12. Carol Such                    63:38
  13. Sheila Brown                    64:13
  14. Anne-Maree & Carol-Lynn0 O’Grady    65:05
  15. Sue Parsons & Vince Conroy        73:13
  16. Pat Velaitis                    74:54
  17. Pat & Roger Sinclair            75:15
  18. David Law                    78:29
  19. Joseph Kneebone                87:08
  20. Eileen Rhodes                     111:00
  21. Brady Stead                    dnf


LONG COURSE  4.4km
 
  1. Adrian Uppill                35:14
  2. Robbie Andrew         36:21
  3. Brett Fisk                36:21
  4. Phil Hazell                36:57
  5. Robert Smith                37:17
  6. Hugh Calvey                39:13
  7. Robin Uppill                41:00
  8. John Lyon                43:15
  9. Luke Hazell                43:52
  10. Andy Capp                44:01
  11. Kingsley Valladares            45:16
  12. Nicole Such                46:00
  13. Helen Mason-Fyfe          47:27
  14. Madeline Wardleworth      47:58
  15. Astri Storberget            49:30
  16. Henry Hazell                52:03
  17. Allan Anderson            56:52
  18. Bill Catchpoole            57:05
  19. Michael K                58:48
  20. Anne Pillman                59:19
  21. Sue Bament                99:39

SCATTER COURSE
 
  1. Rio Dose                23:18 (15)
  2. Aiden Sullivan            24:34 (11)
  3. Carolyn Strong            24:55 (11)
  4. Steven Sullivan            25:38 (17)
  5. Nadia Velaitis            27:50 (13)
  6. Erica Diment                27:54 (13)
  7. Al Sankauskas            28:35 (11)
  8. Ron Larsson                29:00 (11)
  9. Zita Sankauskas            31:06 (11)
  10. Tom Dose                34:19 (17)
  11. Brett Mason-Fyfe            34:50 (17)
  12. Gerry Velaitis            38:39 (17)
  13. Trevor Diment            38:40 (17)
  14. Kat Vogt                50:23 (13)
  15. Tim Vogt                64:53 (20)