Marne Rocks Minor EventSunday 2/09/2007
Orienteering Results


A sunny Fathers Day saw over 100 people hunting rocks by the Marne River.
Plenty of rocks, & not always the right one....
A very enjoyable day, created through the efforts of first-time course setter Nigel Dobson-Keefe, assisted by vetter Peter Mayer.
   Pl   Stno Name                         YB Club                             Time



Course 1 Male  (7)        9.6 km  320 m   0 C    

    1        Simon Uppill                 87 OH SA                           56:53
    2        Steve Cooper                 63 U_YA SA                       1:17:16
    3        Brett Merchant               87 TJ SA                         1:21:52
    4        Tom Dose                     90 TT SA                         1:26:42
    5        Greg Morcom                  71 TJ SA                         1:36:40
    6        Jason Nicolson               86 U_YA SA                       1:45:01
    7        Simon (Andy) Capp            55 TJ SA                         1:45:57



Course 2 Female  (2)      7.5 km  380 m   0 C    

    1        Robin Uppill                 54 OH SA                         1:19:36
    2        Evelyn Colwell                                                1:58:45



Course 2 Male  (8)        7.5 km  380 m   0 C    

    1        Lee Merchant                    TJ SA                         1:02:28
    2        Riordan Dose                 92 TT SA                         1:08:01
    3        Tristan Lee                  89 TJ SA                         1:11:30
    4        Kjell Genborg                   NONE SA                       1:17:59
    5        Craig Colwell                57 OH SA                         1:22:03
    6        Tony Radford                 82 SB SA                         1:22:42
    7        Dave Nicolson                60 U_YA SA                       1:25:06
    8        Gerry Velaitis               57 YA SA                         1:33:32



Course 3 Female  (4)      5.4 km  210 m   0 C    

    1        Susanne Casanova             76 WA SA                           45:07
    2        Laura Bell                   90 OH SA                         1:12:15
    3        Lauren Gillis                89 U_OH SA                       1:17:50
    4        Kat Vogt                        TJ SA                         1:40:10



Course 3 Male  (23)       5.4 km  210 m   0 C    

    1        Adrian Uppill                50 OH SA                           45:21
    2        Thomas Diment                89 U_TT SA                         52:42
    3        Andre Scott                  60 TT SA                           55:05
    4        Robert Smith                 46 TT SA                           55:17
    5        Douglas Lee                  58 TJ SA                         1:00:37
    6        Rob Tucker                   47 U_YA SA                       1:00:59
    7        Doug McMurray                46 YA SA                         1:03:01
    8        Phil Davill                  52 TJ SA                         1:04:29
    9        John Lyon                    37 TT SA                         1:06:11
   10        Peter Ashforth               52 WA SA                         1:06:36
   11        Clive Arthur                 48 U_TT SA                       1:08:49
   12        Andrew Mogridge              89 WA SA                         1:09:15
   13        Trevor Diment                61 U_TT SA                       1:13:00
   14        Peter Cutten                 37 WA SA                         1:18:20
   15        Geoff Bennett                54 U_TT SA                       1:19:27
   16        Stuart Lane                  39 OH SA                         1:20:03
   17        Robert Northcote             39 TT SA                         1:21:48
   18        Tim Vogt                        TJ SA                         1:29:57
   19        Ian Harding                  42 YA SA                         1:31:15
   20        Ron Larsson                  29 TT SA                         1:49:10
   21        Al Sankauskas                51 OH SA                         1:50:13
   22        Trevor Morcom                44 TJ SA                         2:17:14

             Peter + Veronica Kreminski   41 WA SA                             dnf



Course 4 Female  (17)     3.9 km  185 m   0 C    

    1        Claire Davill                79 U_TJ SA                         47:30
    2        Alison Radford               51 TT SA                           48:40
    3        Mallory Hughes               88 OH SA                           52:33
    4        Nadia Velaitis               91 YA SA                           57:41
    5        Rebecca Hatcher              83 TJ SA                         1:03:26
    6        Regina Rueter                59 WA SA                         1:09:07
    7        Jeffa Lyon                   33 TT SA                         1:10:36
    8        Jennie Bourne                46 OH SA                         1:11:03
    9        Erica Diment                 63 U_TT SA                       1:12:01
   10        Margrit Leuenberger          58 OH SA                         1:17:09
   11        Robyn Dose                   60 TT SA                         1:23:59
   12        Carolyn Strong               56 TT SA                         1:25:29
   13        Janet Davill                 53 TJ SA                         1:27:13
   14        Jennifer Kennedy             46 TT SA                         1:28:51
   15        Robyn Cutten                 37 WA SA                         1:33:47
   16        Margaret Northcote           41 TT SA                         1:35:47
   17        Zita Sankauskas              53 OH SA                         1:40:24



Course 4 Male  (16)       3.9 km  185 m   0 C    

    1        Lachlan Hallett                 YA SA                           29:38
    2        Christopher Davill           83 TJ SA                           42:19
    3        Kris Colwell                 88 OH SA                           50:49
    4        Max Sankauskas               88 OH SA                           50:50
    5        Doug Fotheringham            53 U_YA SA                         52:02
    6        Phil Bell                    62 OH SA                           52:09
    7        John Oldenhoven              81 TT SA                           53:55
    8        Michael Bowman               59 OH SA                         1:02:31
    9        Marc Turner                  46 U_TJ SA                       1:07:35
   10        Richard Ramsay               68 U_SB SA                       1:08:41
   11        John Such                    42 OH SA                         1:09:52
   12        Bill Catchpoole              28 YA SA                         1:11:34
   13        Kevin Murphy                 48 TT SA                         1:15:47
   14        George Reeves                36 TT SA                         1:20:19
   15        Peter Lazic                  84 NONE SA                       1:21:35
   16        Kevin Stead                     YA SA                         1:22:18



Course 5 Female  (1)      4.4 km  170 m   0 C    

    1        Rosalie Bennett              56 U_TT SA                       1:28:07



Course 5 Male  (5)        4.4 km  170 m   0 C    

    1        Hugh Calvey                  60 TJ SA                           44:17
    2        Kingsley Valladares             YA SA                           58:56
    3        Tom Vaughan                     NONE SA                       1:10:32
    4        Marjo Baan                                                    1:25:59
    5        Robert Hillyard              45 U_TJ SA                       1:30:06



Course 6 Female  (4)      3.5 km  105 m   0 C    

    1        Carol Such                   46 OH SA                         1:01:39
    2        Ruby Genborg + Ina Marshal      NONE SA                       1:11:10
    3        Sue Merchant                 52 TJ SA                         1:13:47
    4        Jan Hillyard                 49 U_TJ SA                       1:14:27



Course 6 Male  (3)        3.5 km  105 m   0 C    

    1        Harry Waterhouse             50 TJ SA                         1:00:35
    2        Simon, Erin + Claire Barro      YA SA                         1:02:04
    3        Paul, Connie, Darren, Mell      U_YA SA                       1:17:51



Course 7 Female  (2)      2.6 km  100 m   0 C    

    1        Pat Velaitis                    YA SA                         1:04:42

             Ann Nolan                                                         dnf



Course 7 Male  (3)        2.6 km  100 m   0 C    

    1        Justin Valladares               YA SA                           33:46
    2        Daniel Bell                  97 OH SA                           38:12
    3        Tony, Jane Hill + Jacque,       WA SA                         1:25:01



Course 8 Female  (2)      2.3 km  90 m   0 C     

    1        Lauren + Julia Valladares       YA SA                           43:52
    2        Karen & Amelia Barrow           YA SA                           51:12