OY Orienteering Results Ngaralta Country 6th April 2008
   Pl Name                       Club                    Time 



Course 1 Female  (1) 11.7 km  215 m   23 C 

    1 Round, Vanessa             TT SA                  94:25 



M21A M35A  (4)       11.7 km  215 m   23 C 

    1 Uppill, Simon              OH SA                  60:32 
    2 Nieuwenhoven, John         TT SA                  67:18 
    3 Dose, Stephen              TT SA                  81:14 
    4 Soden, John                OH SA                 151:37 



W21A  (2)            8.6 km  205 m   17 C  

    1 Casanova, Jenny            WA SA                  63:25 
    2 Gillis, Lauren             OH SA                  72:25 



M-20A M45A  (8)      8.6 km  205 m   17 C  

    1 McComb, Rory               OH SA                  59:25 
    2 McComb, Andrew             OH SA                  62:29 
    3 Dose, Tom                  TT SA                  63:27 
    4 Hazell, Phil               TT SA                  63:48 
    5 Colwell, Craig             OH SA                  70:38 
    6 Mogridge, Andrew           WA SA                  70:39 
    7 Capp, Simon (Andy)         TJ SA                  70:52 
    8 Velaitis, Gerry            YA SA                  71:44 



W35A  (1)            7.3 km  120 m   15 C  

    1 Soden, zara                OH SA                  67:06 



M-16A M21AS  (8)     7.3 km  120 m   15 C  

    1 Dose, Riordan              TT SA                  54:40 
    2 Slattery, Andrew           TT SA                  57:43 
    3 Radford, Antony            TT SA                  61:09 
    4 Crebbin, Daryl             YA SA                  74:51 
    5 Simmons, Chris                                    92:01 
    5 Smith, Darrin              OH SA                  93:17 
    6 Hazell, Luke               TT SA                 137:29 
    7 Hazell, Henry              TT SA                 137:37 
    



W-20A W21AS W45A  (8 4.9 km  130 m   11 C  

    1 Nicolson, Shannon          YA SA                  55:03 
    2 tomas, fern                WA SA                  61:15 
    3 Nicolson, Ruth             YA SA                  70:53 
    4 Diment, Erica              TT SA                  71:10 
    5 Radford, Alison            TT SA                  72:05 
    6 Rueter, Regina             WA SA                  76:32 
    7 Bennett, Rosalie           TT SA                  91:51 
    8 Hazell, Anna               TT SA                  93:27 



M45+AS M55A M65A  (3 4.9 km  130 m   11 C  

    1 Tucker, Rob                YA SA                  34:58 
    2 Uppill, Adrian             OH SA                  37:27 
    3 Hoopmann, Paul             TJ SA                  37:51 
    4 Merchant, Lee              TJ SA                  39:29 
    5 Tomas, Frank               WA SA                  46:35 
    6 Lyon, John                 TT SA                  46:41 
    7 Smith, Robert              TT SA                  46:56 
    8 Fisher, Ken                YA SA                  48:37 
    9 Ashforth, Peter            WA SA                  50:43 
   10 Davill, Christopher        TJ SA                  54:31 
   10 Rathjen, Jim               WA SA                  54:31 
   12 Lane, Stuart               OH SA                  54:35 
   13 Cutten, Peter              WA SA                  55:14 
   14 Williams, John             TJ SA                  56:09 
   15 Rathjen, tony              WA SA                  56:40 
   16 Reeves, George             TT SA                  57:45 
   17 Knight, Ian                                       57:54 
   18 Stoeckel, Phil             WA SA                  58:33 
   19 Kreminski, Peter           WA SA                  59:23 
   20 Tilbrook, David            OH SA                  61:49 
   21 Thompson, Ken              TT SA                  64:06 
   22 Bowman, Michael            OH SA                  64:30 
   23 Hillyard, Robert           TJ SA                  83:43 
   24 Andersen, Allan            WA SA                  84:51 
   25 McComb, Bryn               OH SA                  87:45 
   26 Such, John                 OH SA                  89:02 
   27 Hicks, Mike                TT SA                  90:18 
   28 Turner, Marc               U_TJ SA                97:50 

      Waterhouse, Harry          TJ SA                     mp 
      Sankauskas, Al             OH SA                     mp 
      Leuenberger, Heinz         OH SA                     mp 



Groups Course 4  (1) 4.9 km  130 m   11 C  

      Van de loo, Riley,Paul,Ale                           mp 



W16A 45AS 55A 65A75A 3.9 km  80 m   11 C   

    1 Velaitis, Nadia            YA SA                  39:03 
    2 McComb, Teri               OH SA                  43:36 
    3 Mason-Fyfe, Helen          TT SA                  45:58 
    4 Crebbin, Julie             YA SA                  54:34 
    5 Paterson, Jeanette         TT SA                  58:01 
    6 Hatcher, Rebecca           TJ SA                  63:12 
    6 Merchant, Sue              TJ SA                  63:12 
    8 Sankauskas, Zita           OH SA                  63:47 
    9 Lyon, Jeffa                TT SA                  66:26 
   10 Smith, Helen               TT SA                  66:58 
   11 Strong, Carolyn            TT SA                  70:45 
   12 Nolan, Ann                 TJ SA                  74:55 
   13 Harris, Rae                WA SA                  77:53 
   14 Cutten, Robyn              WA SA                  86:09 



M75A  (7)            3.9 km  80 m   11 C   

    1 Hicks, Thomas              U_TT SA                40:51 
    2 Frank, Hermann             TT SA                  52:30 
    3 Dodd, Colin                OH SA                  52:33 
    4 Larsson, Ron               TT SA                  53:14 
    5 Vogt, Tim                  TJ SA                  60:48 
    6 Clarke, Ken                TJ SA                  64:24 
    7 Lazic, Peter                                      75:56 



Course 6 Female  (1) 4.4 km  60 m   12 C   

    1 Blanchard, Amber                                 109:43 



M-14A MOpenB MJunB   4.4 km  60 m   12 C   

    1 Round, M                   TT SA                  45:00 
    2 Norman, Des                                       53:13 
    3 Maddison, Aaron            OH SA                  57:00 
    4 Blanchard, Christopher                           106:06 
    5 Sennett, John              TT SA                 214:04 



Groups Course 6  (3) 4.4 km  60 m   12 C   

    1 Sprod, Richard & Judy      YA SA                  63:12 
    2 Barrow, S                                         76:21 
    3 deonarain, suren                                  82:56 



W-14A WOpenB WJunB   3.7 km  70 m   13 C   

    1 Dose, Robyn                TT SA                  47:11 
    2 Dodsworth, Jill            YA SA                  48:02 
    3 leuenberger, margrit       OH SA                  57:31 
    4 Hicks, Jemma               U_TT SA                61:31 
    5 Hillyard, Jan              TJ SA                  70:39 
    6 Bament, Sue                OH SA                  80:53 
    7 Phiddian, Ellen                                   97:43 
    8 Such, Carol                OH UF                 110:42 



Course 7 Male  (3)   3.7 km  70 m   13 C   

    1 Law, David                 TT SA                  68:14 
    2 Mason-Fyfe, Christopher    TT SA                  73:34 
    3 Dodsworth, Ashley          YA SA                  74:07 



Groups Course 7  (2) 3.7 km  70 m   13 C   

    1 Hay family                 TJ SA                  92:54 

      Van de loo, Paul & Alexand                           mp 



W-12A  (3)           2.3 km  40 m   18 C   

    1 Hill, Katie                OH SA                  25:17 
    2 Crebbin, Liana             YA SA                  31:01 
    3 Telfer, Susan              OH SA                  35:26 



M-12A  (2)           2.3 km  40 m   18 C   

    1 McComb, Bryn               OH SA                  36:03 

      Bestecki, Jacek            OH SA                    dns 



Groups Course 8  (2) 2.3 km  40 m   18 C   

    1 Van de loO, Riley & Josh                          32:33 
    2 Finch, Nicholas                                  266:59 



W-10  (2)            2.0 km  35 m   13 C   

    1 Smith, Melissa             OH SA                  32:53 
    2 Norman, Meredith                                  41:53 



M-10  (1)            2.0 km  35 m   13 C   

    1 Crebbin, Trent             YA SA                  15:57