South Para YA 15 June 2008Sunday 15/06/2008 Orienteering Results
It had been a while since the western side of the map had been used for a start-finish area.
Unfortunately access restrictions meant that competitors were forced into the steeper sections of the map, which over the years had also seen the vegetation thicken up.
So the large number who unfortunately Did Not Finish (DNF) illustrates the physical difficulties that challenged competitors.
Thanks to all Yalangans who came out to help on a sunny winter day.
Organiser Nigel Dobson-Keefe, Course Setter Doug Fotheringham.

   Pl   Stno Name                   Club                 Time 



Course 1 Male  (2)        9.6 km  320 m   0 C     

             Dose, Tom              TT SA                 dnf 
             Radford, Antony        TT SA                 dnf 



Course 2 Male  (7)        7.5 km  380 m   0 C     

    1        McComb, Rory           OH SA             1:51:21 
    2        Scott, Andre                             1:54:32 
    3        Davill, Phil           TJ SA             2:12:29 
    4        Wiskish, Tony                            2:15:01 

             Nieuwenhoven, John     TT SA                 dnf 
             Bennett, Geoff         U_TT SA               dnf 
             Lee, David                                   dnf 



Course 3 Female  (9)      5.4 km  210 m   0 C     

    1        Casanova, Suzanne                          58:20 
    2        Gilles, Lauren         OH SA             1:34:14 
    3        Velaitis, Nadia        YA SA             1:51:38 
    4        Merchant, Sue          TJ SA             2:09:26 
    5        Colwell, Evelyn        OH SA             2:16:00 
    6        Evelyn, Colwell                          2:16:17 

             Uppill, Robin          OH SA                 dnf 
             Bennett, Rosalie       U_TT SA               dnf 
             Larsson, Ron           TT SA                 dnf 



Course 3 Male  (22)       5.4 km  210 m   0 C     

    1        McComb, Andrew         OH SA             1:08:50 
    2        Uppill, Adrian         OH SA             1:17:59 
    3        Smith, Robert          TT SA             1:21:30 
    4        Leuenberger, Heinz     OH SA             1:31:04 
    5        Dose, Riordan          TT SA             1:34:26 
    6        Winn, Ian              OH SA             1:35:25 
    7        Mayer, Peter           YA SA             1:36:48 
    8        Velaitis, Gerry        YA SA             1:37:47 
    9        Smith, Darrin                            1:53:21 
   10        Tomas, Frank           WA SA             1:53:55 
   11        Ashforth, Peter        WA SA             1:55:03 
   12        Diment, Trevor         TT SA             2:00:11 
   13        Stoeckel, Phil         WA SA             2:08:57 
   14        Knight, Ian            OH SA             2:14:55 

             English, Robin         WA SA                 dnf 
             Ignatavicius, Josh                           dnf 
             Henwood, Grant                               dnf 
             Childs, Sean                                 dnf 
             Sankauskas, Al         OH SA                 dnf 
             Vaughan, tom           OH SA                 dnf 
             Barnett, Steve         OH SA                 dnf 
             Fisher, Ken            YA SA                 dnf 



Course 4 Female  (12)     3.9 km  185 m   0 C     

    1        McComb, Teri           OH SA             1:09:44 
    2        Hatcher, Rebecca       TJ SA             1:13:53 
    3        Radford, Alison        TT SA             1:18:01 
    4        Davill, Janet          TJ SA             1:29:41 
    5        Sankauskas, Zita       OH SA             1:31:31 
    6        Diment, Erica          TT SA             1:37:22 
    7        Bourne, Jennie         OH SA             1:39:02 
    8        Ashforth, Paula        WA SA             1:57:24 
    9        Sarah & Eva                              1:59:27 
   10        Pahor, Fiorella        TT SA             1:59:56 
   11        Nicolson, Ruth         YA SA             2:03:06 

             Nolan, Ann             TJ SA                 dnf 



Course 4 Male  (11)       3.9 km  185 m   0 C     

    1        Hillyard, Tyson        U_TJ SA             52:18 
    2        Davill, Christopher    TJ SA               57:25 
    3        Baker, David                             1:02:44 
    4        Dodd, Colin            OH SA             1:19:51 
    5        Chris&James                              1:34:02 
    6        Murphy, Kevin          TT SA             1:37:24 
    7        White, Kendall                           1:42:44 
    8        Andersen, Allan        WA SA             2:08:13 
    9        Merchant, Brett        TJ SA             2:19:11 
   10        Maddison, Aaron        OH SA             2:21:39 
   11        Hillyard, Robert       TJ SA             2:26:43 



Course 5 Female  (3)      4.4 km  170 m   0 C     

    1        Dodsworth, Jill        YA SA             1:05:28 
    2        Bayfield, Alison                         1:23:41 
    3        Zhao, Ethan & Zoe                        2:12:40 



Course 5 Male  (6)        4.4 km  170 m   0 C     

    1        Vallaclres, Kingsley                       52:10 
    2        Reeves, George         TT SA             1:01:09 
    3        Besteck, Jacek         OH SA             1:29:53 
    4        Brook, Kevin           NONE SA           1:34:55 
    5        Dodsworth, Ashley      YA SA             1:42:43 
    6        Nick &Cameron                            2:05:19 



Course 6 Female  (2)      3.5 km  105 m   0 C     

    1        Bell, Laura R          YA SA           1:59:19 

             Ritter, Tyson & Anna   OH SA                 dnf 



Course 6 Male  (1)        3.5 km  105 m   0 C     

    1        Stead, Bradly          U_YA SA           1:30:53 



Course 7 Female  (2)      2.6 km  100 m   0 C     

    1        Smith, Melissa         OH SA               52:29 

             Childs, Lachlan/Georgi                       dnf 



Course 7 Male  (3)        2.6 km  100 m   0 C     

    1        Moffa, Jesse                               22:50 
    2        Birranet, Cameron                          39:32 
    3        Livingstone, Simon     NONE SA           1:03:00