NT Championships & Badge Event: 

Coomalie 5th July 2009

M21A 10.6km 305 m 19 c 
1 Blair Trewin YV V 1:17:42
2 Lachlan Hallett TEO 1:18:44
3 Paul Sharp TEO 2:09:35
4 Warren Harriss TEO 2:48:08
John Higgins TEO -14 controls

M17-20A 7.8km 240 m 15 c 
1 Oliver Poland ACT 1:14:02
2 Kelly Bertei TEO 1:17:38
3 Luke Poland ACT 1:19:19

M35A 7.8km 240 m 15 c 
1 Nic Gorman TP Z 1:31:41
Adam Liedloff TEO -3 controls

W21A 7.8km 240 m 15 c 
1 Susanne Casanova TEO 1:05:39
2 Kate Radford TEO 1:19:12
3 Ann-Cathrin Degn BK V 1:41:09

M21AS 6.6km 215 m 13 c 
1 Tyson Hillyard TJ S 1:13:41
2 Asbjorn Petersen BK V 1:38:01
3 Ben Saunders TEO 1:59:33
4 Bryan Baker TEO 2:13:08
Nathan Gleed TEO -1 control
Andrew Shipton TEO -4 controls

M45A 6.6km 215 m 13 c 
1 David Poland ACT 1:21:40
2 Simon Saunders TEO 2:12:00
3 Trevor Paynter TEO 2:21:04
4 David Rolland TEO 2:26:02

W17-20A 6.6km 215 m 13 c 
Clare Paynter TEO -2 controls

W35A 6.6km 215 m 13 c 
1 Plaxy Purich TEO 1:47:50
2 Mani Berghout TEO 2:38:29

M55A 5.6km 165 m 11 c 
1 Phil Davill TJ S 1:00:03
2 Reid Moran TF Q 1:04:48
3 Michael Round TT S 1:31:20
4 Jeremy Watson TEO 1:49:00
5 Paul O'Kelly TEO 2:12:50
Les O'Brien TEO -1 control

W45A 5.6km 165 m 11 c 
1 Gayle Quantock TF Q 1:06:40
2 Toni Brown ACT 1:08:24
3 Susi Bertei TEO 1:24:03
4 Pat Miethke PO A 2:10:43

M45AS 4.7km 145 m 10 c 
1 Felix Burkhard NT N 1:08:21
2 Peter Elderfield SW W 1:52:34

M65A 4.7km 145 m 10 c 
1 John Lyon TT S 1:05:47
2 Robert Mouatt RR A 1:20:20
3 Peter Kreminski WA S 1:34:16
4 Alan Moy TEO 2:43:00

W55A 4.7km 145 m 10 c 
1 Liz Bourne BB Q 1:17:04
2 Janet Davill TJ S 1:19:00
3 Jill Elderfield SW W 1:28:53
4 Barbara Martin PO A 1:37:21
5 Marj King TEO 1:47:43
6 Mary Jane Mahony UR N 2:10:25

W75A 2.8km 40 m 5 c 
1 Jeffa Lyon TT S 1:46:25

M13-16 4.7km 95 m 9 c 
1 Ashley Watson TEO 2:59:32

MOpenB 4.7km 95 m 9 c 
1 Wolfgang Meike TEO 1:23:25
2 Mark Haste TEO 1:32:26
3 Ted Mumme TEO 2:01:21
4 Michael Storrs TEO 2:21:19

WOpenB 3.4km 65 8 c 
1 Christine Marron TEO 1:13:25
2 Julianne Giffard TEO 1:42:43

OpenE 3.0km 40 m 11c 
1 Merrilyn Watson TEO 1:18:57
2 Kathy Bochow TEO 1:34:42

W12 3.0km 40 m 11 c 
1 Jillian Storrs TEO 2:14:58
Alice Giffard TEO dns

M10 2.2km 20 m 10 c 
1 Noah Poland ACT 0:30:00
2 Jack Paynter TEO 2:10:23

EOD Moderate 3.4km 65 m 8 c 
1 Mike Elderfield 0:35:16
2 Phillips 0:55:41
3 Alan Mitchell TEO 1:57:29
4 Julie & Ron Mastin & Ninnis TEO 2:11:47
5 Steve & Matthew Wheelhouse TEO 2:28:16

EOD Easy 3.0km 40 m 11 c 
1 Gleed/Boor/de Luca TEO 1:02:52